Prestižním Zlatým lvem ocenila v sobotu porota letošního 64. mezinárodního filmového festivalu v Benátkách tchajwanského režiséra Anga Leeho za jeho erotický thriller Lust, Caution (Touha, opatrnost). Lee získal stejné ocenění již před dvěma lety, kdy zde uspěl se snímkem Zkrocená hora, který následně získal také amerického Oscara.

"Jste mých sedm samurajů, díky za vaši pomoc, je to pro mne nesmírná pocta," prohlásil k sedmičlenné porotě Lee, když přebíral ocenění z rukou uměleckého ředitele festivalu Marka Müllera. Jak dodal, vítězství věnuje památce švédského režiséra Ingmara Bergmana, jenž letos zemřel ve věku 89 let.

Třiapadesátiletý režisér Ang Lee, který už od roku 1978 žije ve Spojených státech, použil jako předlohu pro svůj úspěšný film stejnojmennou novelu Eileen Changové. Příběh, který je strhující kombinací špionáže a sexu, se odehrává v roce 1940 ve válečné Šanghaji.

Mimořádného Zlatého lva za celoživotní tvorbu udělila porota italskému režisérovi Bernardu Bertoluccimu, který letos zemřel ve věku 66 let. Stříbrného lva si z benátského Mezinárodního filmového festivalu odváží ruský režisér Nikita Michalkov, jehož porota ocenila "za celkové dílo". Uznávaný tvůrce představil svůj nejnovější snímek nazvaný 12.

Za nejlepší režii udělila porota Stříbrného lva americkému režisérovi Brianu De Palmovi za jeho snímek Redacted (Redigováno).

Pohár Volpi za nejlepší mužský herecký výkon získal americký herec Brad Pitt za svou roli ve filmu The assassination of Jesse James by the coward Robert Ford (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem) režiséra Andrewa Dominika. Za roli ve snímku Todda Haynese I'm not There (Nejsem tam) byla jako nejlepší herečka oceněna Pohárem Volpi australská umělkyně Kate Blanchettová.

Zvláštní cenu poroty získal francouzsko-alžírský filmař Abdellatíf Kečiče za titul La graine at le mulet (Zrno a mezek). Stejné ocenění připadlo i Haynesovi za jeho film o zpěvákovi Bobu Dylanovi Nejsem tam.

V Kečičově filmu zazářila francouzská herečka alžírsko-tuniského původu Hafsía Herzíová, kterou jako objev letošního ročníku ocenila porota Cenou Marcella Mastroianniho.

Udělením cen skončila jedenáctidenní přehlídka, v jejíž soutěžní části bylo promítnuto 23 filmů už známých, ale také začínajících tvůrců z celého světa. Účastníci festivalu ale mohli vidět celkem 57 snímků, většinou v premiéře.

Mezi renomovanými režiséry, jejichž díla se rovněž představila, figurují vedle Woodyho Allena jména jako Claude Chabrol, Peter Greenaway, Brian de Palma a Ken Loach. Soutěžní nádech festivalu odlehčila retrospektiva v minulosti velmi oblíbených spaghetti-westernů. (čtk)