Na rekvalifikaci nebo vzdělávání zaměstnanců může firma získat peníze několika způsoby.

Má možnost požádat o zaplacení přeškolení svých lidí úřad práce nebo získat dotace z fondů Evropské unie. Firma tak může ušetřit od desítek tisíc až po několik milionů korun.

Přeškolení místo propuštění


Nejvíc českých podnikatelů spolupracuje na rekvalifikacích s úřadem práce. Ten přeškolení hradí, pokud firma slíbí, že pak člověka zaměstná a nepropustí.

"Pokud třeba firma mění svůj výrobní program, nemusí propustit zaměstnance, které nepotřebuje a nahradit je jinými. Na rekvalifikaci buď přispějeme, nebo uhradíme náklady v plné výši," říká například Libor Buganský z ostravského úřadu práce.

Tímto způsobem postupovala například firma Repronis. "Koupili jsme nový účetní systém a ušetřili tak jedno místo účetního. Úřad práce nám zajistil a zaplatil rekvalifikaci tohoto člověka na profesi bezpečnostního a požárního technika. Toho jsme dříve museli najímat externě," popisuje svou zkušenost Jiří Němec, jednatel firmy Repronis.

Úřady práce samy sledují, o jaké profese je v daném regionu zájem a podle toho organizují rekvalifikační kurzy.

"Víme, že v našem kraji jsou potřeba svářeči, každému novému uchazeči o práci hned při registraci nabízíme svářečský kurz," říká Miriam Majdyšová z Úřadu práce ve Zlíně.

"Stejně tak je poptávka po omítačích, takže se snažíme mít je v zásobě," dodává Miriam Majdyšová.

Pokud počítáte s velkým projektem vzdělávání, například většiny zaměstnanců firmy, můžete požádat o peníze z fondů Evropské unie. Touto cestou se vydala Dopravní společnost Zlín-Otrokovice, když vypracovala rozsáhlý program různých školení a kurzů pro své zaměstnance. Chtěla tak pozvednout úroveň svých služeb a také zlepšit komunikaci uvnitř firmy. "Jsme uprostřed projektu, na který jsme dostali z Evropského sociálního fondu 2,5 milionu korun," říká Táňa Charvátová, vedoucí personálního oddělení společnosti. Jedná se o vzdělávání lidí, kteří jsou v kontaktu s klienty. Zejména řidičů, pracovnic v předprodeji a kontrolorů. Učí se novému přístupu k cestujícím, zvládání konfliktních situací. Vzdělávacím programem procházejí všichni zaměstnanci a někteří absolvují kurzy dva. Většina zaměstnanců se proškolí v pracovněprávním minimu. "Širší vedení společnosti se vzdělává v oblasti firemní kultury a komunikace, také se učí plánovat a využívat svůj čas," popisuje Táňa Charvátová.

Peníze na rekvalifikace mohou podnikatelé čerpat ze strukturálních fondů a Evropského sociálního fondu.

Sto miliard na rozvoj firem a vzdělávání zaměstnanců


Zažádat o dotace na vzdělávání zaměstnanců mohou firmy také prostřednictvím agentury CzechInvest. Z Evropských fondů je na Operační program rozvoje firem, který byl letos vyhlášen na období příštích sedmi let, vyčleněno sto miliard korun. Na minulé dva roky to byly jen dvě miliardy.

"Sešlo se nám již 1906 žádostí, je vidět, že firmy chtějí vzdělávání svých zaměstnanců podporovat," říká Jiří Sochor z agentury CzechInvest. Ten upozorňuje, že firmy tak z těchto peněz nemusí platit jen školení nebo rekvalifikace. "Mohou z nich financovat třeba také postavení a vybavení školicího střediska nebo přispívat zaměstnancům na studia," vysvětluje Jiří Sochor.

Formulář žádosti najdete na internetu


O peníze z Evropské unie je možné požádat na internetových stránkách agentury CzechInvest v aplikaci eAccount.

Agentura žadatelům poskytuje rozsáhlé poradenství. Pomůže s výběrem programu, z kterého může firma čerpat. "Společnost se musí nejprve zaregistrovat, dodat kromě základních informací o firmě ještě údaje o jejím hospodaření. Pokud žádost projde prvním kolem schvalování, postupuje do kola druhého, kdy se již k žádosti přikládají další náležitosti, například projekt," vysvětluje mluvčí CzechInvestu Lucie Králová.