Na úřady práce dorazila další várka absolventů škol. O zaměstnání jich v srpnu zažádalo přes třiadvacet tisíc, tedy o tři tisíce více než během prvního prázdninového měsíce.

Kvalifikovaní a zdraví absolventi však se sháněním práce problém nemají.

"Jestliže jste absolvent průmyslovky a jste práceschopný, tak vám seženeme práci velmi rychle," říká Jan Koranda z rokycanského úřadu práce. Také firmy raději sáhnou po absolventech než po dlouhodobě nezaměstnaných.

"Techniků, kalkulantů a stavbyvedoucích sice dostatek není, ale zatím se nám daří vyhledávat a přijímat více než 120 absolventů středních a vysokých škol ročně, což naše potřeby zatím naplňuje," potvrzuje mluvčí developerské firmy Skanska Ondřej Šuch.

Tři roky bez práce


Vyjma absolventů však úřady práce s umísťováním svých nezaměstnaných tak úspěšné nejsou.

"V našem regionu je průměrná čekací doba na místo jedenáct set sedmdesát dní," říká Jaroslav Kunc z Úřadu práce v Mostě s tím, že velký podíl na tomto čísle mají i dlouhodobě nezaměstnaní, kteří o práci vlastně ani nestojí.

Firmy dnes přitom sáhnou téměř po každém. Míra nezaměstnanosti už druhý měsíc nepřekročila 6,4 procenta. "Firmy kvůli tomu mnohem častěji sahají i po důchodcích či zdravotně postižených lidech. Pozorujeme, že například na administrativní pozice či do archivů jsou stále žádanější," říká Tomáš Bicera z personální agentury Start. Právě zdravotně hendikepovaní lidé ale patří mezi ty, pro které úředníci hledají místa těžko. "Čtyřicet procent našich evidovaných nezaměstnaných tvoří zdravotně postižení lidé," potvrzuje Koranda s tím, že se snaží jejich nevýhodu řešit třeba tím, že přispívá firmám na pracovní místa právě pro zaměstnance s postižením.

"Chystáme ve spolupráci s Nadací Charty 77 projekt vzdělávání zdravotně postižených a lidí se sníženou pracovní schopností. Během příštího roku bychom měli proškolit desítky lidí, které pak zaměstnáme v naší pražské centrále například v účtárně," říká Jan Kopecký z personálního oddělení Siemensu. Firma tak chce řešit nedostatek kvalifikovaných sil, který pociťuje celá česká ekonomika.

Lidé chybějí všude


Například technologická firma Foxconn chce do konce roku nabrat šest set nových zaměstnanců. "Bez vzájemné spolupráce s úřady práce si již nábor nových lidí nedokážeme představit," říká vedoucí personálního oddělení společnosti Zdeněk Petrovický.

"Také v celém stavebnictví je nedostatek kvalifikovaných dělníků v základních stavebních profesích - tento stav se radikálně zhoršuje už přibližně rok a s ohledem na současný malý zájem o učební obory nelze očekávat významné zlepšení," říká Šuch.