Ve světě vzniká v souvislosti se snahou dopřát vysokoškolské studium co největšímu počtu mladých lidí nový trend: vzdělávací programy pro talentované. Zavádějí je mnohé zahraniční ekonomické univerzity. Tyto programy se vyznačují individuálním přístupem a silným zapojením komerčního sektoru.

Univerzita v Řezně zavedla program pro talentované už v roce 2003. Její profesor Michael Dowling k tomu dodává: "Na počátku jsme měli problémy se slovem "elitní". Dnes se vnímání elitních vzdělávacích programů změnilo - představují důležitou konkurenční výhodu. Náš elitní vzdělávací program je sice určený jen pro pět procent nejtalentovanějších studentů - jeho zavedení se ale projevilo v lepším hodnocení všech našich studentů." V důsledku toho si v oficiálním hodnocení německých ekonomických škol polepšila o patnáct míst.

V Česku se školy pravidelně veřejně nehodnotí


Žebříčky známé ze zahraničního tisku sledují kvalitu škol z mnoha hledisek - většinou však s přihlédnutím na uplatnění jejich absolventů. A netýkají se jen škol poskytujících žádaný titul MBA. V České republice se úrovní vysokých škol sice zabývá akreditační komise Ministerstva školství, ale pravidelné žebříčky určené pro veřejnost - podniky i uchazeče o studium - zatím neexistují.

Profesor Ivan Nový z VŠE, který je garantem programu Honors Academia se však domnívá, že firmy svůj přístup k absolventům vysokých škol brzy změní. Říká: "České firmy se stále zatím stále příliš neptají, na které univerzitě zájemce o práci své vysokoškolské vzdělání získal. S rostoucím počtem vysokoškolsky vzdělaných lidí bude pověst školy či dokonce fakulty nabývat na významu. Diplom z vyhlášené univerzity a certifikát z kvalitního nadstandardního programu výrazně zvýší hodnotu studenta na trhu práce."

Nakonec VŠE už s tím má zkušenosti. Již několik let na ní fungu-je mezinárodně uznávaný dvousemestrální program CEMS Masteręs Degree in International Management.

Každoročně se do něj zapojuje čtyřicet vybraných studentů, kteří absolvují mj. jeden semestr na některé ze zahraničních partnerských univerzit a desetitýdenní zahraniční praxi ve vybrané firmě. Tito absolventi se uplatňují zejména v mezinárodních firmách a jejich platové ohodnocení několikanásobně převyšuje národní průměr.

Co nabízí nový program studentům


Podle profesora Nového škola odhaduje, že v prvních letech se programu Honors Academia zúčastní asi jedno procento nejtalentovanějších a nejaktivnějších studentů. Tento dvouletý program nenahrazuje magisterské studium - je jeho doplňkem. Studenti během něj získají hluší odborné znalosti, projedou tréninkem sociálních a manažerských dovedností, seznámí se s praxí úspěšných mezinárodních firem. Navíc je pro ně připraven mentoring ze strany manažerů a expertů, individuální přístup učitelů a koučování, prostě zvýší svojí konkurenceschopnost na trhu práce.

Podniky také nepřijdou zkrátka. Získají možnost setkávat se s nejlepšími studenty - případnými budoucími zaměstnanci. Spoluprací se školou také možnost ovlivnit odbornou profilaci absolventů podle svých potřeb. Využijí jistě tyto studenty i pro řešení vlastních výzkumných a rozvojových projektů. A bez významu není ani spojení jejich jména s elitním univerzitním programem.

Do programu jsou už mj. zapojeny takové firmy jako je Škoda Auto, Deloitte, Veletrhy Brno, Ipsos Tambor, Johnson & Johnson... Jejich experti a manažeři budou zajišťovat významnou část výuky. Studenti ve vybraných podnicích absolvují dvouměsíční stáže. Na výuce v tomto projektu spolupracují i Universität Regensburg a americká University of Denver. Parterem projektu je také týdeník Ekonom.

Uspět mohou pouze ti, co dělají něco navíc


Elitní program Fakulty podnikohospodářské, který startuje letos v říjnu, je určen pro talentované studenty s manažerským potenciálem a vysokou výkonovou motivací. Studenti se musí přihlásit sami a projít náročným výběrovým řízením. Přihlíží se k jejich prospěchu, aktivitě uvnitř univerzity i mimo ní (například ve studentských organizacích), k referencím učitelů, ale i odborníků působících mimo ni. Požadují se i určité dovednosti či charakterové rysy - například nebýt zahleděn jen do vlastního úspěchu, ale schopnost práce v týmu. Konečně důležitý je i motivační dopis, který výběrové komisi uchazeči předkládají.

Nic není zadarmo. Přesto tento program neubírá prostředky na výuku ostatních studentů. Je to proto, že je z převážné míry financován ze sponzorských darů firem a z rozvojového programu Ministerstva školství. Nakonec se na financování spolupodílejí i studenti sami, a to částkou deset tisíc korun. Jak ukázal průzkum mezi studenty, považují tuto částku za přiměřenou.

Další informace o programu je možné nalézt na webové adrese www.honors.cz.



Počty studentů přijatých na VŠE

2000 3025

2003 4685

2006 6161