Na internetové adrese http://www.planetarium.cz jsou umístěny oficiální stránky pražského Planetária. Prostřednictvím nich má každý možnost seznámit se s historií Planetária, s jeho budovou, uspořádáním a zaměřením jednotlivých sálů i nahlédnout do experimentální zahrady, kde jsou ukázky pěstování rostlin na místech s omezeným využitím slunečního záření. V čele nabídkového menu jsou aktuální programy (na srpen a září), pořady pro školy a mládež, včetně astronomického kursu, a praktické informace týkající se otvírací doby, vstupného a navigace, jak se do Planetária dostat. Nechybí ani vesmírný kalendář, aktuality, odkazy na další planetária v České republice a internetový obchod. Ve školách tento web obohatí hodiny fyziky.

Jazyk: Stránky jsou v češtině, s možností volby anglické verze.

Charakteristika: Vstupní strana je jednoduchá a přehledná. Na tmavě modrém podkresu je pod hlavičkou Planetárium Praha umístěno v levé části obrazovky celé nabídkové menu. Obsahuje třináct položek. Uprostřed je vstup do fotogalerie, ve které si můžeme prohlédnout fotky z červencového dětského dne "Cesta na Měsíc". Pod ní je obrazová upoutávka na Mars Exploration Rover, jenž je od června opět v Planetáriu k vidění. Vpravo najdeme kontakty, odkazy na pražské hvězdárny a vstup k soutěži 8x4.

Rubrika: Vesmírný kalendář a aktuality.

Stručný popis: Úvodní strana rubriky nabízí dvě možnosti, buď se budeme seznamovat s vesmírným kalendářem a potom musíme volit ze sedmi nabízených témat (např. východy a západy Slunce, Měsíce, viditelnost planet a úkazy, kosmonautika - přehledy startů, astronomická výročí), nebo si můžeme pročítat astronomické a kosmonautické aktuality Na stránce jsou publikovány vždy celý měsíc, od aktuálního data k nejstarším, proto je nutné se po obrazovce posouvat. Světle modrou barvou jsou odlišeny výrazy, u nichž je uděláno prolinkování na stránky speciálně věnované příslušné astronomické události, zajímavosti, úkazu apod. Vesmírný kalendář je pro všechna témata zpracován stejným způsobem. Klikneme-li na vybrané téma, např. viditelnost planet a úkazy, získáme tabulku s názvy jednotlivých planet a uvedením kdy a kde jsou pozorovatelné v srpnu 2004. Zároveň jsou na liště nabízeny všechny zbývající měsíce roku. U východů a západů Slunce jsou uváděny i průchody (pravé poledne) a azimut. Vše je počítáno pro 50. rovnoběžku a 15. poledník a časy jsou v SEČ.

Doporučení: Vypravte se do Planetária a prohlédněte si unikátní plně pohyblivý model průzkumného robota ve skutečné velikosti. Jde o model vozidla "Mars Exploration Rover", který byl použit k průzkumům Marsu.

040831-p6b ()


autorka je učitelkou na základní škole