Na internetové adrese http://www.planetarium.cz jsou umístěny oficiální stránky pražského Planetária. Prostřednictvím nich má každý možnost seznámit se s historií Planetária, s jeho budovou, uspořádáním a zaměřením jednotlivých sálů i nahlédnout do experimentální zahrady, kde jsou ukázky pěstování rostlin na místech s omezeným využitím slunečního záření. V čele nabídkového menu jsou aktuální programy (na srpen a září), pořady pro školy a mládež, včetně astronomického kursu, a praktické informace týkající se otvírací doby, vstupného a navigace, jak se do Planetária dostat. Nechybí ani vesmírný kalendář, aktuality, odkazy na další planetária v České republice a internetový obchod. Ve školách tento web obohatí hodiny fyziky.

Jazyk: Stránky jsou v češtině, s možností volby anglické verze.

Charakteristika: Vstupní strana je jednoduchá a přehledná. Na tmavě modrém podkresu je pod hlavičkou Planetárium Praha umístěno v levé části obrazovky celé nabídkové menu. Obsahuje třináct položek. Uprostřed je vstup do fotogalerie, ve které si můžeme prohlédnout fotky z červencového dětského dne "Cesta na Měsíc". Pod ní je obrazová upoutávka na Mars Exploration Rover, jenž je od června opět v Planetáriu k vidění. Vpravo najdeme kontakty, odkazy na pražské hvězdárny a vstup k soutěži 8x4.

Rubrika: Vesmírný kalendář a aktuality.

Stručný popis: Úvodní strana rubriky nabízí dvě možnosti, buď se budeme seznamovat s vesmírným kalendářem a potom musíme volit ze sedmi nabízených témat (např. východy a západy Slunce, Měsíce, viditelnost planet a úkazy, kosmonautika - přehledy startů, astronomická výročí), nebo si můžeme pročítat astronomické a kosmonautické aktuality Na stránce jsou publikovány vždy celý měsíc, od aktuálního data k nejstarším, proto je nutné se po obrazovce posouvat. Světle modrou barvou jsou odlišeny výrazy, u nichž je uděláno prolinkování na stránky speciálně věnované příslušné astronomické události, zajímavosti, úkazu apod. Vesmírný kalendář je pro všechna témata zpracován stejným způsobem. Klikneme-li na vybrané téma, např. viditelnost planet a úkazy, získáme tabulku s názvy jednotlivých planet a uvedením kdy a kde jsou pozorovatelné v srpnu 2004. Zároveň jsou na liště nabízeny všechny zbývající měsíce roku. U východů a západů Slunce jsou uváděny i průchody (pravé poledne) a azimut. Vše je počítáno pro 50. rovnoběžku a 15. poledník a časy jsou v SEČ.

Doporučení: Vypravte se do Planetária a prohlédněte si unikátní plně pohyblivý model průzkumného robota ve skutečné velikosti. Jde o model vozidla "Mars Exploration Rover", který byl použit k průzkumům Marsu.

040831-p6b ()


autorka je učitelkou na základní škole

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist