Portugalský premiér José Sócrates bude dnes v sídle OSN jedním ze státníků, kteří budou tlačit svět k zavedení povinných cílů na snižování emisí. Právě to je cesta, již si zvolila Evropská unie, a právě za ní dnes budou v New Yorku mluvit předsedající Portugalci.

Mandát, který k tomu mají, pochází z březnového summitu EU. Unie se na něm shodla, že do roku 2020 jednostranně sníží své emise o 20 procent v porovnání s rokem 1990. A pokud se připojí i jiné země světa, je ochotna snížit emise o dalších deset.

Jenže zatím není jasné, jak toho chce EU dosáhnout. Její členové se sice zavázali, že do stejného termínu zvýší podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie o pětinu, ale zatím nestanovili, jak se o tento závazek podělí. Ani pohled na současné plnění závazků není optimistický: už nyní je jasné, že řada zemí EU nesplní ani cíle Kjótského protokolu.

Navíc i sami Portugalci vědí, že dotlačit svět k razantnímu snížení emisí se rovná zázraku. Přesvědčila se o tom německá kancléřka Angela Merkelová, která EU předsedala letos v prvním pololetí. V březnu sice prosadila dohodu o jednostranném snižování emisí, ale v červnu na summitu G8 narazila. Ostatní globální hráči jí řekli, že tvrdé limity nepodpoří.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist