Portugalský premiér José Sócrates bude dnes v sídle OSN jedním ze státníků, kteří budou tlačit svět k zavedení povinných cílů na snižování emisí. Právě to je cesta, již si zvolila Evropská unie, a právě za ní dnes budou v New Yorku mluvit předsedající Portugalci.

Mandát, který k tomu mají, pochází z březnového summitu EU. Unie se na něm shodla, že do roku 2020 jednostranně sníží své emise o 20 procent v porovnání s rokem 1990. A pokud se připojí i jiné země světa, je ochotna snížit emise o dalších deset.

Jenže zatím není jasné, jak toho chce EU dosáhnout. Její členové se sice zavázali, že do stejného termínu zvýší podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie o pětinu, ale zatím nestanovili, jak se o tento závazek podělí. Ani pohled na současné plnění závazků není optimistický: už nyní je jasné, že řada zemí EU nesplní ani cíle Kjótského protokolu.

Navíc i sami Portugalci vědí, že dotlačit svět k razantnímu snížení emisí se rovná zázraku. Přesvědčila se o tom německá kancléřka Angela Merkelová, která EU předsedala letos v prvním pololetí. V březnu sice prosadila dohodu o jednostranném snižování emisí, ale v červnu na summitu G8 narazila. Ostatní globální hráči jí řekli, že tvrdé limity nepodpoří.