Topolánek přišel o prvního ministra

Šéfce školství zlomily vaz problémy, které mají i její kolegové


Z Topolánkovy vlády odchází po devíti měsících první ministr, šéfka resortu školství Dana Kuchtová včera oznámila, že ministerstvo opustí do konce týdne. Zelení, kteří ji do vlády nominovali, za ni hledají náhradu. "Nechci dál zvyšovat politické napětí, které se vůči Straně zelených mediální eskalací vytváří," prohlásila Kuchtová.

Sílící kritice, především kvůli nedostatkům v přípravě čerpání evropských dotací, dokázala exministryně odolávat necelý měsíc. Spolu s ní odchází z ministerstva i náměstek Jaromír Soukup.

"U Dany Kuchtové se problém netýká jenom strukturálních fondů a čerpání programu Věda a výzkum pro inovace. Problémů je víc a myslím si, že ona to vyhodnotila správně," komentoval její odstoupení premiér Mirek Topolánek. Další problémy však neobjasnil. Soudí však, že Kuchtová se na ministerstvu "trochu trápila".

Brusel nechápe


Evropská komise tlak, který nakonec donutil ministryni školství k rezignaci, nechápe. Program Výzkum a vývoj pro inovace Brusel sice zařadil do "nejhorší" kategorie, ale není v ní zdaleka sám. Podobně jsou na tom například dva programy spravované lidoveckým vicepremiérem Jiřím Čunkem. Až příští rok tak bude schválena řada programů.

S kritikou Kuchtové jako první přišli právě lidovci. Na zpoždění a možné problémy s čerpáním peněz pro české vědce a vysoké školy upozornila lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

O slíbené peníze přitom Česko nepřijde. Může jen požádat Brusel, aby část dotací určených na letošní rok přesunul na příští léta. Tento postup využívají i jiné země EU, například Itálie.

Co zamlčel premiér


Topolánek se Kuchtové ještě nedávno zastával. Tvrdil, že za zásadní problém s přípravou čerpání peněz z evropských fondů nemůže ministryně, ale bývalá vláda ČSSD. Za to ovšem tvrdě požadoval, aby se šéfka školství vzdala náměstka Soukupa. To chtěl i předseda Strany zelených Martin Bursík. Kuchtová to však odmítla.

Za Topolánkovým obratem stojí i to, že se do "kauzy Kuchtová" vložili rektoři vysokých škol a činitelé Akademie věd. Těm se mimo jiné nelíbilo, že se ministerstvo školství zříká kontroly nad částí evropských peněz a pouští ji agentuře CzechInvest spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. To včera potvrdila i exministryně.

K pádu Kuchtové však přispěla i politika. Začátkem října se má sejít širší vedení Strany zelených. To by zřejmě Kuchtovou navzdory kritice ve funkci podrželo, a problémy by tak měla celá vládní koalice.

Kdo v tuto chvíli přebere místo Kuchtové a náměstka Soukupa odpovědnost za rozpracované programy, není jasné. Poradkyně premiéra a předchůdkyně exministryně ve funkci Miroslava Kopicová však prohlásila, že přípravu čerpání peněz z EU by rezignace Kuchtové zdržet neměla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist