Tvrzení, že Jana z Arku (v Česku nazývaná i Johanka z Arku) byla chudá pastýřka pověřená Bohem zachránit francouzské království, je mýtus velmi vzdálený skutečnosti.
Na základě více než desetiletého výzkumu to píší Marcel Gay a Roger Senzig, autoři knihy Případ Johanky z Arku.
Život "po hranici"
Bludem je podle všeho samotné jméno národní hrdinky, protože na žádném ze svých devatenácti zachovaných dopisů neuvedla "z Arku".
A pochybný je také její zmiňovaný původ. "Pastýřka" při svém procesu v Rouenu prohlásila, že nikdy žádná zvířata nepásla.
Navíc skvěle jezdila na koni a podle historických dokumentů ovládala francouzštinu královského dvora, uvádějí Gay a Senzig v nové knize.
Zpochybňují i okolnosti její smrti. Legenda tvrdí, že zemřela na hranici v roce 1431, ovšem podle knihy stovky dokumentů dokládají její přítomnost v Metách, Orléansu a na dalších místech i po roce 1436.
"V 15. století se jako dnes manipulovalo s veřejným míněním. Jana z Arku byla případem tajné diplomacie. Legenda je to krásná, ale skutečnost je ještě krásnější," ujišťuje Marcel Gay, který je redaktorem francouzského deníku L'Est Républicain.
"Operace Panna"
Autoři jsou s odvoláním na četné dokumenty přesvědčeni, že Jana z Arku se ve skutečnosti jmenovala Jana z Orléansu a byla "psychologickou zbraní" francouzského krále, který tehdy měl potíže s Angličany.
"Operaci Panna" údajně vymyslela králova tchýně Yolanda z Anjou. Spočívala ve vytvoření "boží poselkyně", která by naháněla strach nepřátelům. Lest dobře fungovala při vojenských taženích.
Legendu popírá podle autorů knihy také to, že Jana se podle archiválií v roce 1436 vdala za Roberta z Armoises, a tudíž nejpozději v té době přestala být pannou.
Její mýtus byl oživen až koncem 19. století, kdy Francie po několika vojenských porážkách hledala nějakou ikonu.
Jana z Arku se tak stala symbolem základů republiky. V roce 1920 byla prohlášena za svatou a ve Francii je považována za patronku země.
Dosud se tradovalo, že prostá venkovanka svým deklarovaným vizionářstvím a hovory s Bohem přivodila obrat ve stoleté válce mezi Francií a Anglií.
V roce 1430 ji však zajali Burgunďané a prodali anglickým spojencům. Ti ji odsoudili pro kacířství a čarodějnictví a podle legendy v květnu 1431 upálili v Rouenu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist