Bývalý premiér Stanislav Gross včera prodal 31 procent společnosti Moravia Energo firmě Arca Capital Bohemia slovenského finančníka Pavola Krúpy. Moravia Energo patří mezi nejvýznamnější tuzemské obchodníky s elektřinou a Krúpa si firmu cení na 700 až 800 milionů korun. Gross sice nedostal poměrnou část, ale rozhodně na obchodu vydělá desítky milionů korun, uvedl zpravodajský server Týden.cz.

Podíl ve společnosti koupil Gross letos od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Kvůli nákupu akcií čelí trestnímu oznámení, který podal provozovatel protikorupční linky Jiří Jehlička. Ten se domnívá, že expremiér mohl při nákupu akcií zneužít informace, které měl jako představitel státu k dispozici.

"Ano, je to tak. Podíl v Moravia Energo kupuje z vlastních zdrojů moje firma Arca Capital Bohemia. Jednání probíhala asi čtrnáct dní," potvrdil Krúpa Týdnu. Podle něj jde o strategickou investici. Firma Arca Capital Bohemia, která v současnosti spravuje aktiva v hodnotě asi 2,5 miliardy korun, se údajně chce aktivně podílet na rozvoji uvedené společnosti a aktivněji se prosadit na českém energetickém trhu.

"Dlouho jsme hledali firmu, která obchoduje s elektrickou energií. K transakci jsem přistupoval jako obchodník," tvrdí Krúpa. Jednání prý vedl s Grossem a jeho poradcem Richardem Kučíkem. Grossův nákup údajně financovala slovenská pobočka české finanční a poradenské firmy Key Investments, která obchoduje s akciemi a zabývá se finančním poradenstvím. Dluh u ní za Grosse minulý týden zaplatil neznámý sponzor, který na její účet složil 13,5 milionu korun.

Prodej akcií potvrdil Gross serveru Aktuálně.cz. "Tímto krokem byla završena déle trvající jednání s více zájemci, kdy nabídka tohoto investora byla vyhodnocena jako komplexně nejvýhodnější," dodal. Ocelář Tomáš Chrenek, který kontroluje většinový podíl Moravia Energo, byl podle dřívějších informací ochoten Grossovi za akcie vyplatit 20 milionů korun.