Architekti, umělci, historikové i pedagogové sepsali petici na podporu nové budovy Národní knihovny podle vítězného návrhu Jana Kaplického. Projekt je podle nich mimořádné architektonické dílo, které díky své technické a estetické kvalitě zapadá do prostoru, který byl pro tuto stavbu vybrán.

Petice reaguje na poslední vývoj kolem knihovny, kdy se pražští zastupitelé ODS včetně primátora Pavla Béma vyjadřují k návrhu negativně. Premiér Mirek Topolánek v úterý uvedl, že stavba knihovny není mezi prioritami vlády.

»Díky svým mimořádným estetickým hodnotám se stavba může stát novou dominantou Prahy, aniž by svou polohou negativně ovlivnila historickou část města,« řekl organizátor petice, výtvarník a nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého Jiří Černický. Stavba podle Kaplického návrhu může naopak obohacovat celkový vzhled panoramatu, tak jako řada jiných významných staveb, které musely ve své době čelit podobné nekompetentní kritice, uvedl Černický.

V petičním výboru jsou dále architekt David Vávra, ředitel Centra pro současné umění Ludvík Hlaváček, historik architektury Zdeněk Lukeš, designéři Jan Němeček a Michal Froněk (Olgoj chorchoj), rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška, prorektor Akademie výtvarných umění Jiří Ševčík a galerista Alberto Di Stefano.

Primátor a autor návrhu knihovny by se měli dnes večer setkat v pořadu televize Nova.