Vzpomenete si, kterou knihu jste přečetla jako první?
Byly to Povídačky, knížka básniček a pohádek. Dostala jsem ji od Ježíška o Vánocích 1942. Neuměla jsem ještě číst, ale psané slovo mě už tehdy fascinovalo, takže jsem se celou knížkou sama prokousala. V slzách jsem usínala nad poslední stránkou. Co teď? - Ráno jsem objevila dovětek; to čtyřverší si dodnes pamatuji:
Povídaček knížka / také zavírá se, / komu je to málo, / ať čte znova zase.
Do knížky povídaček jsem tedy vstoupila jako slabikující prvňáček, ale vyšla jsem z ní jako čtenářka - povolaná k životu s knihou a pro knihu.
Co jste četla naposledy?
Na stolku mám už druhý týden rozečtené tři svazky knihy Charta 77: Dokumenty. Dohromady čítají asi 1500 stran. Je to objev, a to i pro nás samé, kteří jsme celá léta byli "u toho".
Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Za knížku často vydám poslední stovku, která mi zbývá do dalšího důchodu. Děti, vnoučata i přátele totiž obdarovávám výhradně knihami, které průběžně shromažďuji, tak aby jim "sedly". Může to být 50 až 70 knížek ročně.
Jakou knihu jste si koupila naposledy?
Je to Marta a Marie trochu jinak karmelitána, kněze a teologa Vojtěcha Kodeta. Koupila jsem si ji, protože často řeším otázku položenou v této knížce: "Je vůbec možné žít duchovním životem, když se celý den pohybuji v neduchovním světě, když mám spoustu práce a tolik hmotných starostí?
Jakému typu četby dáváte přednost?
V mládí to byla jednoznačně poezie, teď se k ní přidružuje teologie, literatura faktu a historie. Prožila jsem život v totalitě, která i z vysokých škol vypouštěla polovzdělance. Nedá se to napravit, ale dá se tomu vzepřít. A o to se snažím.
Četla jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Těch knížek je bezpočet! Na celé čáře ale vítězí italské, francouzské a anglické pohádky Jana Vladislava. Svým vnukům jsem je musela číst stále dokola, takže nepřeháním, když řeknu: padesátkrát. Byla to dobrá investice, moji vnuci a vnučky se totiž v češtině "nepopelí", ale zafixovali si Vladislavovu skvostnou češtinu a průzračný styl. Kéž tuto životní šanci nezazdí!
Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Odpovím slovy Otokara Březiny: "Píšeme, abychom si ujasnili své vidění. Tiskneme knihy, abychom zavolali příbuzné bytosti z dálky." - Jako mládě jsem tajně četla při baterce pod peřinou. Jako studentka jsem už u postele měla noční stolek s knížkou a lampičkou. Držím se toho dodnes.
A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Broučci Jana Karafiáta. Řekli mi, že každý den má mít svůj řád. Babička Boženy Němcové. Vyučila mě v českém babičkovství, které se mi moc a moc hodí, protože mám deset vnoučat a čekám už druhé pravnouče. Kniha knih - Bible. S ní vstávám i uléhám.
Marie Rút Křížková (*1936)
Literární historička, pedagožka a redaktorka. Signatářka a posléze jedna z mluvčích Charty 77. Vystudovala literární historii na FFUK, věnuje se především ediční přípravě a vydávání spisů Jiřího Ortena a české literární tvorbě v terezínském ghettu. Předloni vydala básnickou sbírku Zaživa, v nakladatelství Torst jí právě vyšla kniha Svědectví, které nemohlo být vysloveno.
Snímek HN - Jan Šilpoch
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist