Na evropské půdě se rozhořel ostrý spor o fotbal. Nejde v něm o nic menšího než o kvóty na počet cizinců, kteří budou smět hrát za kluby v členských zemích EU. Výsledek přitom může úplně změnit soupisky bohatých i chudých klubů a vést k lavině soudních sporů.

Konflikt rozpoutala Mezinárodní fotbalová federace FIFA. Její šéf Sepp Blatter hlasitě volá po omezení počtu cizinců, kteří hrají za kluby v jiné zemi. Podle něj by jich už od roku 2010 mohlo být v základní jedenáctce, která vyběhne na trávník, maximálně pět. A je přitom jedno, zda půjde o fotbalisty z členského státu Evropské unie, nebo ze země mimo ni.

Podle Blattera totiž příliš velký počet cizinců škodí rozvoji fotbalu v jednotlivých zemích. V těch bohatých prý bere místním hráčům šanci prosadit se, a z těch chudých zase láká hráče pryč. "Jde o princip. Musíme chránit národní identitu klubů," říká Blatter. "Když máte na trávníku jedenáct cizinců, fotbalu to neprospívá," dodává.

V rozporu se zákony


Blatterův tlak ale naráží na evropské zákony. Podle nich má každý občan unie právo na volný pohyb a práci v jiné zemi EU. "Sportovec je pracovník jako každý jiný a může se volně pohybovat po EU. Na základě národnosti nebo občanství nelze stanovovat žádné kvóty," řekl HN český eurokomisař Vladimír Špidla, který má v Evropské komisi na starosti zaměstnanost a sociální věci včetně pravidel pro volný pohyb osob.

Šéf FIFA ale nesouhlasí. "Nemůžete přece srovnávat normálního pracovníka a fotbalistu. Fotbalisté jsou spíš umělci než pracovníci," stěžuje si Blatter. Jenže unijní pravidla jsou na Špidlově straně. Evropské fotbalové kluby nyní mohou dát na soupisku maximálně tři hráče ze zemí mimo EU. Na počet fotbalistů z členských států unie ale žádné limity neexistují.

Potvrdil to už před 12 lety i Evropský soudní dvůr, který rozhodoval v případě belgického fotbalisty Jeana-Marka Bosmana. Ten u soudu bojoval právě proti limitům na počet cizinců v klubech, a jeho vítězství vedlo k obrovskému boomu v mezinárodních přestupech fotbalistů. A odpůrci Blatterova návrhu teď tvrdí, že by vedl jen k desítkám podobných kauz.

Proti jsou kluby i šéf UEFA


Proti Blatterovi vystupuje i organizace G14, která zastupuje 18 nejbohatších evropských klubů jako Manchester United, AC Milan a Real Madrid. A Blattera nepodpořil ani jeho kolega, šéf Evropské fotbalové asociace UEFA Michel Platini. "Souhlasím s jeho filozofií, ale bojovat za to nebudu. V EU teď něco takového není možné," řekl bývalý francouzský internacionál.

Blatter se ale nevzdává a dokonce volá po tom, aby Evropská unie změnila svou novou smlouvu. Ta nyní čeká na konečný souhlas premiérů a prezidentů zemí unie. V textu smlouvy se hovoří o "specifickém charakteru" sportu. A Blatter tlačí na to, aby k této definici přibylo slovo "autonomní". "Stačí jediné slovo, a bude po problému," tvrdí 71letý Švýcar.

Sedmadvacítka a Brusel mu ale nehodlají vyhovět. Jediné, o čem jsou ochotny uvažovat, jsou kvóty na počet domácích odchovanců na soupiskách klubů, které už před dvěma sezonami zavedla v Evropě UEFA.

Podle tohoto pravidla musí každý klub, který hraje evropské poháry, mít na soupisce nejméně osm "místních hráčů" - tedy těch, kteří určitý počet let působí v daném klubu nebo alespoň v zemi, kde klub sídlí. A i když se UEFA v textu pravidla chytře vyvarovala použití termínů "národnost" nebo "občanství", Evropská komise jej přesto podrobně zkoumá.

Výsledek šetření bude známý za pár měsíců. Na začátku příštího roku by měl Brusel vydat studii, zda takové pravidlo vyhovuje unijní legislativě.

Podle Špidly by pak unie mohla postup UEFA posvětit. "Kvóty na odchovance by mohly existovat. Kluby do nich investují mnoho peněz i času," konstatuje český eurokomisař.

Postoj ČMFS je neutrální


Zatím ale není jasné, zda se budou nějak měnit i pravidla pro počet hráčů ze zemí mimo EU, jak to navrhuje šéf FIFA. Za evropské týmy včetně těch českých mohou nyní nastupovat nejvýše tři. A tento limit nevadí ani Českomoravskému fotbalovému svazu (ČMFS).

"Stavíme se k tomu neutrálně. Je to vysloveně rozhodnutí samotných klubů, jejichž zástupci si to odhlasovali na ligovém shromáždění," řekl HN generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist