Ministerstvo školství po odchodu ministryně Dany Kuchtové (SZ) má stále velké problémy. Téměř 60 miliard korun, které mají přitéct z Evropské unie na vzdělávání, mohou proto v bruselské pokladně zůstat déle, než se předpokládalo.

Na ministerstvu, jež je už tři týdny bez šéfa, totiž chybí lidé, kteří by zvládli rozdělování evropských peněz z již schváleného programu "Vzdělávání pro konkurenceschopnost". A především hodnotit i návrhy českých žadatelů, kteří o peníze z Bruselu usilují, a vybrat pak z nabízených projektů ty nejlepší.

"Stále hledáme odborníky, přijmout bychom chtěli zhruba dvacet nových lidí," potvrzuje Daniela Rázková, ředitelka strukturálních fondů ministerstva školství.

Odchod Morova týmu, noví lidé v nedohlednu

Právě z odboru, který má na starosti evropské fondy, odešlo ještě za Kuchtové v tomto roce šestnáct lidí. Důvod? Bývalá ministryně školství se nepohodla se svým náměstkem pro evropské fondy Markem Morou, který na funkci v červenci rezignoval. "Už v dubnu jsme upozorňovali, že podle studie Ernst and Young budeme na bruselskou administrativu potřebovat přes stovku lidí. Ti mají komunikovat s Bruselem, psát výzvy pro žadatele, hospodařit s penězi, hodnotit projekty," říká Roman Hvězda, jeden z členů někdejšího Morova týmu.

"Naše návrhy na nábor lidí však byly zastaveny. Dívat se na to, jak se řítíme do problémů, jsem nechtěl, a proto jsem odešel," popisujen situaci za Kuchtové Hvězda.

Personální problémy ministerstvu zůstaly dodnes. Na odboru zbyly dvě desítky lidí.

Ministerstvo vyplatilo statisíce na odstupném

Odchody úředníků stály resort přes osm set tisíc korun na odstupném. Teprve nyní, tři týdny poté, co se křeslo ministryně uvolnilo, hledá ministerstvo narychlo nové odborníky na fondy.

"Najít lidi, kteří mají zkušenosti s Bruselem, je ale problém. Nemáme na ně dostatek peněz. Proškolit nezkušené lidi pak trvá dlouho a celé se to opět zpožďuje," tvrdí jeden z pracovníků ministerstva, který chtěl zůstat v anonymitě.

Odmítnutí Bruselu: udělejte si u sebe pořádek

Podle bývalé ministryně Dany Kuchtové ale není situace na ministerstvu vážná.

"Tady je jediný problém, a to je, že pověřený náměstek nemá všechny pravomoci ministra a nemůže předkládat na vládu dokumenty," řekla včera bývalá ministryně školství.

Za špatnou personální politiku však sklidila už dříve kritiku od premiéra Mirka Topolánka. A také od Evropské komise. Ta ještě neschválila druhý sedmdesátimiliardový evropský program "Věda a výzkum pro inovace", kvůli němuž Kuchtová rezignovala.

Bruselští úředníci nepřipravený program odmítli a do Prahy navíc vzkázali: Nejprve si vyřešte na ministerstvu personální problémy.

Související