Britská vláda podle BBC vydala varování školám, aby neuzavíraly licenční smlouvy s americkou počítačovou firmou Microsoft. Důvodem jsou podle vládní odborné agentury Becta podmínky, které poškozují konkurenční prostředí. Agentura podala i stížnost antimonopolnímu úřadu.

Podle Becty se během jednání s Microsoftem nepodařilo vyřešit problémy, které agentura spatřuje v licenčních smlouvách týkajících se sady Office 2007 a operačního systému Vista pro školy. Kvůli omezením, která Microsoft požaduje, Becta školám radí, aby tyto smlouvy neuzavíraly.

Podstata sporu je v tom, že Microsoft školám nabízí místo jednorázové platby za software předplatné, které je sice nižší než za nákup programového balíku, ale platí se věčně. Microsoft navíc požaduje licenční poplatek za každý počítač ve škole, kde by bylo možno jeho programy provozovat, bez ohledu na to, zda na něm jsou instalovány nebo ne.

Podle mluvčí české pobočky Microsoftu Markéty Kuklové mají školy v každé zemi na výběr z několika licenčních možností a nemusí nutně využít kritizovaný způsob. Český Microsoft prý navíc hodlá představit nový systém licencí pro školy. Becta už dříve uvedla, že britské základní školy mohly ušetřit až 50 % a střední školy více než pětinu svého rozpočtu na počítačové vybavení, pokud by využívaly software, který je k dispozici zdarma.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist