Pevné datum přijetí eura, výraznější podpora vědy a výzkumu, jednodušší daně, větší motivace k práci, jasná energetická koncepce - to vše žádají od kabinetu Mirka Topolánka co nejrychleji. Své požadavky sepsali do petice s názvem Strategické potřeby průmyslu v letech 2008 - 2011.
Až na pevné datum pro přijetí eura se jejich požadavky shodují s vládními plány, ovšem podle podnikatelů je problém jinde. "Vláda o těch věcech hodně mluví, prosazuje je ale pomalu," říká Martin Jahn, místopředseda Svazu průmyslu a personální šéf Škody Auto.
Nás není zač kritizovat
Premiér Mirek Topolánek je přesvědčen, že se průmyslníci zbytečně dobývají do otevřených dveří. "Je evidentní, že tato kritika musela být psána ještě v roce 2006 jako kritika nečinnosti socialistických vlád," říká premiér. "S výtkami souhlasím. Nemohu ale souhlasit, že by měly směřovat na současnou vládu, která už řadu z těch věcí prosadila a další připravuje," dodává Topolánek.
Novinkou v návrhu průmyslníků je velký důraz na reformy ve školství a ve vědě. V detailech upozorňují na řadu brzd, které zpomalují českou ekonomiku. Kritizují, že vysoké školy jsou akademickými oázami odtrženými od reality, kam vláda jen posílá peníze a netlačí na výsledky.
"Systém řízení vysokých škol se musí změnit na manažerský," píší průmyslníci. Zdůrazňují, že Česko se musí co nejrychleji proměnit v zemi, která už se nesmí zaměřovat jen na nízké náklady, ale právě na inovace a vzdělání.
Právě vzdělání a inovace jsou také jednou z pěti premiérských priorit, které včera představil Mirek Topolánek. Vláda však zatím žádnou výraznou reformu vědy ani univerzit neprosadila.
Euro nemůžeme slíbit
Největší rozpor mezi průmyslníky a kabinetem je v otázce pevného data pro přijetí eura. "Termín přijetí eura musí být stanoven minimálně tři roky dopředu," upozorňují průmyslníci.
Vláda i Česká národní banka se však před časem shodly, že zatím není možné jasně říct, kdy se euro přijme. Česko na něj totiž nemá kvůli dlouhodobě neudržitelným veřejným rozpočtům. "Já jsem pevný termín prosazoval. Vláda se nakonec rozhodla jinak. Je chybou, že pevný termín nemůžeme dát. Mnohem větší chybou by ale bylo teď slíbit termín, který nemůžeme splnit," říká ministr financí Miroslav Kalousek.
Petice průmyslníků je v hodnocení vlády razantní. Tvrdí, že první vlna reforem jde sice správným směrem, je ale ve srovnání s tím, co je potřeba, velmi slabá.
Výrazný apel průmyslníků na vládu je ve světě běžným nátlakovým prostředkem. Francouzský podnikatelský svaz tradičně tlačí vlády k reformám, stejně jako britští byznysmeni.
V Česku letitý lobbing Americké obchodní komory výrazně přispěl k zavedení stropů na sociální pojištění nebo k novému zákonu o bankrotech.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist