Většina balkánských zemí a Turecko mohou zapomenout na to, že by se v příštích pěti letech mohly stát členy Evropské unie. Jedinou výjimkou je Chorvatsko, které plní většinu podmínek, ale v některých oblastech musí ještě hodně přidat.

Evropská komise včera podle očekávání zchladila ambice většiny kandidátských států. Některé z nich poměrně ostře kritizovala za to, že nebojují proti korupci a neprosazují reformy vedoucí k posílení demokracie.

"Přístupové rozhovory s Chorvatskem postupují dobře a dostáváme se do rozhodující fáze," konstatuje zpráva komise, která hodnotí připravenost uchazečů o členství. Záhřeb ale musí dokončit reformu justice a státní správy a zlepšit ochranu práv menšin. Pokud bude chtít Chorvatsko do unie, bude také muset přestat dotovat místní loděnice a restrukturalizovat ocelářský průmysl. To může být pro chorvatskou vládu velmi nepříjemné, protože v pěti hlavních loděnicích pracuje přibližně 11 000 lidí.

Přesto jde v případě Chorvatska v porovnání s dalšími zeměmi regionu spíše o dolaďování detailů. Velmi negativního hodnocení se dostalo například Černé Hoře, která loni získala nezávislost na Srbsku. "Situace volá po okamžitém zásahu v zájmu dosažení relevantních výsledků, především v oblasti korupce na vysokých místech," uvádí zpráva.

Naděje Makedonie na to, že by příští rok mohla zahájit přístupové rozhovory, do velké míry poškodila politická nestabilita a korupce. "Fungování parlamentu bylo vážně narušeno nedostatečnými konzultacemi mezi vládou a opozicí," píše se v hodnocení.

Ještě dále od případného vstupu do unie je Bosna a Hercegovina. Ta se podle komise utápí v politickém nesouladu a etnických tahanicích. Mezi politiky je stále velmi rozšířená "nacionalistická rétorika".

Zvláštní kapitolou je Turecko, největší a nejkontroverznější zájemce o vstup do EU. Podle komise při nedávné ústavní krizi zvítězila demokracie nad vojenským zásahem, ale Ankara by neměla tento okamžik promarnit.

"Mělo by se toho využít pro opětovné nastartování reforem, které by měly vést ke zlepšení základních svobod, zejména svobody slova a náboženské svobody," uvedl komisař pro rozšíření Olli Rehn.