Unipetrol a Čepro krátí dodávky paliv a zdražují.
Cena ropy včera v New Yorku překročila 98 dolarů za barel a objevují se předpovědi, že už do konce týdne bude za sto.
"Stovka za barel už není nějaká bláznivá předpověď, nýbrž brzká realita," prohlásil včera Anthony Nunan z firmy Mitsubishi. Viceprezident společnosti Knight Equity Markets Ernest Csak tipoval, že cena sto dolarů padne už dnes.
Nabídka na světovém trhu s ropou nestačí držet krok s poptávkou. Včera vyšla nová prognóza Mezinárodní agentury pro energii, podle níž spotřeba ropy ve světě do roku 2030 stoupne o více než třetinu. O to se postarají hlavně Čína a Indie. Protože těžební koncerny málo investují do nových ropných polí, svět může být "na suchu" už kolem roku 2015, varuje agentura.
Cenu ropy žene vzhůru také slábnoucí dolar - měna, za kterou se s "černým zlatem" obchoduje: když dolary ztrácí hodnotu, prodejci ropy jich chtějí víc.
Drahá ropa včera přispěla k dalšímu poklesu amerických akcií. V Bretani už šest dnů kvůli drahé naftě stávkují rybáři, zapalují ohně a blokují přístavy.
Zdražující ropa nepříjemně doléhá i na českou ekonomiku. Rekordní růst světových cen přichází ve chvíli, kdy největší česká rafinerie v Litvínově jen pomalu obnovuje provoz po osmitýdenní odstávce. Největší distributoři paliv Unipetrol a Čepro proto krátí menším zákazníkům dodávky a zvyšují ceny. Šéf Čepra Pavel Švarc uvedl, že uvažuje o výpůjčce paliv ze státních hmotných rezerv, což je výjimečný krok.
Tento týden průměrná cena naturalu u pump překročila hranici 30 korun za litr, kde byla naposledy loni v září, jak vyplývá z údajů společnosti CCS. Téměř třicet korun stojí podle CCS i nafta.
Ekonomové tipují, že ceny dál porostou. "Příští týden můžeme čekat zdražení pohonných hmot až o korunu," míní Petr Čermák, analytik firmy Colosseum.
Na palivové burze v Rotterdamu, podle níž se řídí i obchodníci v tuzemsku, včera nafta zdražila o 60 dolarů na rekordních 930 dolarů za tunu. Stejné množství benzinu vyjde na 840 dolarů.
Dovoz ropy loni přišel českou ekonomiku skoro na 83 miliard korun, letos to bude přes 100 miliard. A tento účet by mohl být ještě vyšší, nebýt posilující koruny. "Cena ropy vyjádřená v dolarech je nyní meziročně téměř o 63 procent vyšší, ale v korunách jen o necelých 37 procent," uvádí ekonom ČSOB Petr Dufek. To je podle něj hlavní důvod, proč Natural proti loňsku zatím zdražil "jenom" o dvě koruny za litr.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist