Má smysl stíhat firmy a lékaře za úplatky, které doprovázejí snahu firemních dealerů dosáhnout většího odbytu léků? "Pokuty situaci nezmění. Příliš nezmůže ani apel na etiku, i když je také nutný. Účinnou terapií je jen změna celého systému předepisování a prodeje léků," tvrdí ekonom a expert na zdravotnickou politiku Miroslav Zámečník.


HN: U koho tedy začít s nápravou?

Cílem firemních dealerů je zvýšit zisky, což vede i k vyšším výdajům za léky. Zájem ušetřit by naopak měli mít pojišťovny a pacienti. Tam se musí začít.


HN: Jak?

Zavedením systému, že lékař musí předepisovat jen ty nejlevnější léky na trhu, které jsou pro určitou nemoc vhodné. Což často znamená nahrazení některých dražších přípravků jejich takzvanými generickými kopiemi.


HN: Co když ten nejlevnější lék není pro pacienta nejvhodnější?

Záleží na lékaři, aby v takovém případě rozhodl. Ale také to musí zdůvodnit - třeba když pacient má na určitý lék alergii.


HN: Kdo správný postup lékařů zkontroluje?

Především zdravotní pojišťovny, ale i sami pacienti. Je nezbytné investovat do IT technologií, aby se na internetu dalo ověřit, co kdo předepisuje.


HN: Nebudou proti tomu tvrdě protestovat jak firmy, tak lékaři?

Lékaři přece chtějí pro pacienty to nejlepší, tak proč by protestovali? Firmy ušetří na dealerech, kteří teď obcházejí doktory s nabídkou jejich léčiv. Například ve Spojených státech takový systém funguje. (mam, vaš)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist