Průsvitné domy ze skla a oceli v pražských Bubnech, oblá průčelí komplexu Eurovea na nábřeží Dunaje v Bratislavě, obchodní centrum Nisa pod libereckým Ještědem a dvě nové obchodní galerie Bořislavka na pražské Evropské třídě jsou projekty, které dnes poprvé spatří návštěvníci francouzského letoviska Cannes.

Začíná tam třináctý veletrh maloobchodních a komerčních nemovitostí MAPIC, který patří mezi nejvýznamnější akce svého druhu v Evropě. Zde se pravidelně schází nejvíce obchodníků, hoteliérů a restauratérů s největším počtem developerů a realitních agentur, kteří potenciálním klientům nabízejí své projekty.

Hlavními tématy letošního ročníku jsou maloobchodní investice, problémy trvale udržitelného rozvoje a zvýšený zájem o střední a východní Evropu. Na veletrh se přihlásilo 1900 maloobchodníků a 900 vystavovatelů z 67 zemí. V minulých ročnících se z českých obchodních center v Cannes představily Centrum Chodov, Palác Flóra či Palladium.

Orco chce Champs-Élysées


Developerská firma Orco Property Group na veletrhu vystavuje poprvé. Ve světové premiéře představuje svou vizi oživení jednoho z posledních velkých brownfieldů v Praze - lokality Bubny.

"Je to naše představa města jednadvacátého století v srdci Prahy," řekl prezident společnosti Jean Francois Ott.

Celkem 27 hektarů pozemků bývalého bubenského nádraží a přilehlého okolí, odkud se dnes pomalu stěhují autobazary, koupila společnost Orco loni v červenci za 1,1 miliardy korun. Dalších 35 až 50 miliard korun zde firma hodlá investovat do výstavby hotelů, bytů, kanceláří, ale i univerzitních prostor a nemocnice.

Autor studie, Hani Rašíd z newyorské společnosti Asymptote, zde vytvořil 800 tisíc čtverečních metrů využitelných ploch. Pro rezidence a kanceláře je vyčleněno 680 tisíc metrů, zbývajících 120 tisíc je rezervováno pro obchody. První nájemci by se měli stěhovat na přelomu let 2012 a 2013, celý projekt má být dokončen zhruba do roku 2016.

Prezentace firmy v Cannes je zaměřena na maloobchod. Vizí Orco Property Group v tomto sektoru je vytvořit nákupní příležitosti na nejvyšší úrovni v místech, která by se svým stylem vyrovnala těm nejluxusnějším evropským destinacím, jako je například Champs-Élysées v Paříži. Mezi takové projekty Orca patří VACI 1 a Paris Department Store v Maďarsku, City Gate na Slovensku či Leipziger Platz a Cumberland House v Německu.

Nisa s Ještědem na obzoru


V Česku působící nizozemský developer ING Real Estate chce v Cannes najít mimo jiné nájemce pro čtvrtinu obchodního centra Nisa v Liberci. Developer centrum rozšiřuje a modernizuje, náklady představují 1,75 miliardy korun.

Ze 30 tisíc čtverečních metrů se prodejní plochy zvětšují na 50 tisíc, kde má být prostor pro 160 obchodů místo současných šedesáti. Součástí centra bude multikino Cinestar s osmi promítacími sály.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist