Přejít z křesťanství na islám je Egyptě, nejlidnatější arabské zemi, relativně snadné. Když se ale muslim rozhodne stát křesťanem, je to většinou velký problém.
Proto budí zítřejší zasedání soudu v Káhiře pozornost. Má totiž rozhodnout, zda může přejít ke křesťanství skupina muslimů.
Nejde však tolik o tento konkrétní případ, ale jeho dopad na jiný soud. S 25letým Egypťanem Muhammadem Higazym, jenž se z obav o svou bezpečnost musí schovávat na neznámém místě.
Higazy nejen konvertoval z křesťanství k islámu, ale u soudu žádá, aby jeho nové vyznání bylo uvedeno i na jeho průkazu totožnosti. Je údajně prvním, kdo se kvůli tomu v Egyptě začal soudit.
"Myslí si o mě, že jsem blázen," řekl Higazy agentuře AP. Někteří islámští duchovní již vyzvali k jeho zabití a zavrhla ho i většina jeho příbuzných, kteří jsou muslimové.
Náboženství se na průkazy totožnosti v Egyptě uvádí, ale "přepsání" z muslima na křesťana by bylo bezprecedentní. Higazy na průkazu mohl nechat uvedeno muslim, tak jak to dělají i jiní křesťané, kteří opustili islám.
Ale rozhodl se vyjít jinou cestou. Začal se soudit. Ze dvou důvodů: Chce dát příklad jiným konvertitům a zajistit, aby jeho dítě mohlo být vychováno jako křesťan.
Tedy dostat křesťanské jméno, aby ve škole mohlo chodit na výuku křesťanství, aby se mohlo oženit či vdát v kostele a bez obav navštěvovat bohoslužby. S průkazem, kde je uvedeno, že je muslim, by to prý nešlo. Dítě je totiž úředně registrováno jako stejného vyznání jako jeho otec.
Dítě se Higazymu narodí již v lednu. Jeho těhotná žena, jež také konvertovala od islámu ke křesťanství, se na neznámém místě skrývá s ním.
Z 80 miliónů obyvatel Egypta, tvoří křesťané asi deset procent. Muhammad Higazy se stal křesťanem v roce 1998, jeho budoucí žena o něco později.
"Můj otec nebyl nábožensky příliš horlivý muslim, ale nenáviděl křesťany a židi, tak, jak si myslel, že to tvrdí islám," vyprávěl Higazy agentuře Compass Direct News, jež sleduje případy pronásledování a diskriminování křesťanů. V tomto duchu byl také vychován.
Ke konverzi se prý rozhodl díky četbě srovnávacích náboženských studií. "Islám nezdůrazňoval lásku, tak jako to dělá křesťanství," říká Higazy.
Někteří egyptští duchovní se Higazyho zastali, za odvrat od islámu by se mu prý smrtí hrozit nemělo. Jiní, jako Suád Sálih, rektor jedné z fakult univerzity al-Azhar v Káhiře, to vnímají jinak. Muslimové, jež konvertují ke křesťanství a drží to v tajnosti, se prý trestů obávat nemusí.
"U Higazyho je to však jiné. Na veřejnosti oznámil, že je na své přestoupení ke křesťanství hrdý. A dokonce se nechal vyfotografovat se svou ženou a v ruce držel evangelium," vadí Sálihovi.
Diskriminaci náboženských menšin v Egyptě tento týden kritizovala organizace Human Rights Watch.
Někteří Egypťané mají ale z konverzí smíšené pocity. Lidé, kteří stanou zítra u káhirského soudu kvůli přestoupení od islámu ke křesťanství, byli křesťany již dříve. Chtějí se tak vrátit k původní víře.
Jejich kritici tvrdí, že se někteří z nich stali muslimy jen proto, aby se mohli snadněji rozvést a vzít si nové partnery. (ned)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist