Kosovo bude nezávislé. Toto prosté konstatování v sobě nese ekvivalent tisíců tun výbušnin. To proto, že se neví, kdy a za jakých okolností přesně k nezávislosti dojde. Stejně jako se neví, jaká bude reakce okolí. Je ale jisté, že většina obyvatel dosud oficiálně srbské provincie v sobotu hlasovala pro strany, které nezávislost chtějí. A je také jisté, že kosovští politici v nejbližších měsících tuto nezávislost vyhlásí.

Co bude dál, je jisté už mnohem méně. Srbsko a Rusko budou proti, USA možná nezávislost uznají, EU bude hrát spíš opatrného, když už ne mrtvého brouka. Brusel má od OSN příští rok převzít správu provincie, ať bude Kosovo státem, nebo ne. Evropští politici se bojí - oprávněně - že Kosovo spustí novou lavinu problémů a možná i konfliktů na celém Balkáně.

Jednou už to tu bylo. V roce 1981, po smrti Josipa Broze Tita, se kosovští Albánci domáhali větších práv. Jejich demonstrace byly tvrdě potlačeny, ale socialistická federace s názvem Jugoslávie se začala rozpadat. Od vlády v Bělehradě se s požehnáním mezinárodního společenství a v krvavých válkách oddělili téměř všichni, naposledy loni Černohorci - až na kosovské Albánce. Není divu, že nyní se domáhají svého i oni.

Jenže to "svoje" chtějí teď také Srbové. Mezinárodní jednotky v Kosovu budou ještě dlouho muset chránit příslušníky srbské menšiny. Srbové nikdy nezmění názor, že Kosovo je jednou z kolébek jejich národa. Navíc může jiskra přeskočit i do Bosny, kde jsou Srbové rozhádaní s mezinárodním správcem země. Sílí u nich dojem, že když se mohou odtrhnout Kosované, oni mohou taky. A nastalo by nové přemalovávání hranic.

Nová balkánská válka nehrozí, na to jsou všichni příliš vyčerpaní. Jaké jsou tedy další možné scénáře hry nazvané "Nezávislé Kosovo"? Gerilové útoky, spontánní násilné protesty frustrovaných nezaměstnaných kosovských Albánců, odtržení Republiky srbské od Bosny, nové rozdělení Sarajeva...

Evropská unie, která se snaží Balkán opravit, má důvod být nervózní. Ale zároveň po zkušenosti posledních dvaceti let nemůže Kosovanům upřít právo na vlastní stát.


martin.ehl@economia.cz