KP_071121_06r200.jpgSpolečnost GE Money udělala nedávno průzkum trhu s byty ve střední Evropě a Rusku. Nad jeho výsledky se zamýšlíme s odborníkem Michalem Tučkem.

S deregulací nájemného se bude muset změnit i přístup developerských a stavebních firem. Můžeme odhadnout podle tohoto průzkumu, jak se zvednou měsíční náklady na bydlení?

Měsíční náklady na bydlení v České republice zatím nedosahují průměru Evropské unie, kde na něj rodina vydává v průměru 21 % svého rozpočtu. V západoevropských zemích tento podíl totiž činí mezi 22 až 26 % (nejvíce platí Belgičané - 26,6 %). Ve středoevropském regionu nejvíce za bydlení utrácejí Poláci - 24,7 % rodinných financí. V ČR je to zatím 17,2 %, ale lze očekávat přibližování k evropskému průměru. Tuzemský trh totiž zažívá boom hypoték a průzkum potvrdil, že Češi chtějí do svého bydlení investovat i nadále.

Proč si myslíte, že právě obyvatelé ČR nejvíce touží po změně?

Jasně nám vyplynulo, že jsou to právě Češi, kteří uvažují nejvíce o investicích do zlepšení svého stávajícího bydlení. Během tří let je hodlají uskutečnit dvě třetiny našich dospělých obyvatel, zatímco v Maďarsku nebo Rumunsku je to pouze 40 %.

Hlavními motivy pro změnu jsou pro Čechy zlepšení současného bydlení a potřeba bydlet ve vlastním. Naproti tomu Poláci berou peníze vložené do bydlení jako dobrou investici a pro Rusy jsou klíčovým důvodem malé rozměry stávajícího bydlení. V rámci našeho průzkumu uvedla téměř polovina ruských respondentů, že obývá byt s rozměry do 50 m2.

Nejsou tato čísla ovlivněna i tím, že populačně silné ročníky si začínají shánět vlastní bydlení?

Drtivá většina dospělých Čechů dříve či později natrvalo opouští společné bydlení s rodiči. V jedné domácnosti s nimi zůstává dlouhodobě pouze každý pátý dospělý Čech. Průměrný věk, ve kterém začínáme bydlet nezávisle na rodičích, je v České republice 23 let. Společné dvougenerační bydlení nejvíce praktikují z 27 % Rusové a z 26 % Poláci.

Ve věku 24 let žije již 60 % Čechů bez rodičů. Potvrdil se tak dlouhodobý trend dřívější samostatnosti. Zatímco dnešní padesátníci a šedesátníci začali žít nezávisle v 25 letech, dnešní třicátníci odcházeli z domu ve 23 letech. Mladí, kterým je dnes 18 až 29 let a bydlí bez rodičů, opustili rodinné hnízdo v průměru dokonce již v 21 letech. Ve všech sledovaných zemích každopádně platí, že touha po zlepšení výrazně klesá s pokročilým věkem. Hlavními motivy pro změnu jsou zlepšení současného bydlení a potřeba bydlet ve vlastním. U Rusů je také velkým motivem potřeba bydlet ve větším a Poláci berou peníze vložené do bydlení jako dobrou investici.

Nesouvisí taky touha po změně s tím, že většina vyrůstala v malometrážních panelákových bytech?

To máte pravdu, protože nejčastěji uváděnou velikostí bydlení je v České republice 50 až 75 m2. Byt větší než 100 m2 tu má pouze čtvrtina lidí. Velikost bydlení v České republice zatím nedosahuje rozměrů typických v západoevropských státech, kde se bydlí v průměru na 80 m2. S touto skutečností koresponduje také průměrný počet pokojů v domácnosti. Zatímco evropský průměr činí 3,6 pokoje, u nás je to pouze 2,7 pokoje. Bydlení na malém počtu metrů obytné plochy je ale doménou Ruska, kde téměř polovina dospělých bydlí v prostoru do 50 m2. V Maďarsku a ČR je malometrážní bydlení do 50 m2 častěji než v ostatních zemích využíváno jako "startovací bydlení". S rostoucím věkem roste touha po větším bydlení a současně i jeho dostupnost.

Kdo chce bydlet, volí raději vlastní bydlení, nebo podnájem?

Ve všech sledovaných zemích, jimiž jsou Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Rusko, je dominantním typem bydlení vlastní bydlení. Bydlení v podnájmu je nejrozšířenější v České republice, kde takto žije každý čtvrtý dospělý. V Rusku a Rumunsku je to jen jeden z pěti, v Maďarsku pouze každý desátý a v Polsku dokonce jen sedm procent dospělé populace.

V současnosti žije více než polovina obyvatel České republiky ve vlastním bydlení. Na vysoký podíl podnájemníků má vliv nefungující trh neboli regulace nájemného. Z čísel každopádně vyplývá, že největší potenciál pro výstavbu nových bytů a domů je tak v ČR.

Jaká je představa o novém bydlení?

Pokud jde o výběr místa pro nové bydlení, preference se v jednotlivých zemích liší. Zatímco polovina Čechů by chtěla bydlet nejčastěji na okraji města, Rumuni preferují bydlení na venkově a Poláci v centru města. U Rusů je jasně viditelná touha stěhovat se na okraj nebo do centra města.

V ČR a Rumunsku je mezi těmi, kteří zamýšlejí zlepšit své bydlení, zřetelná touha po větším obytném prostoru. Tři čtvrtiny Čechů a dvě třetiny Rumunů by chtěly mít byt větší než 75 m2, více než třetina respondentů v obou zemích deklaruje dokonce zájem o obytnou plochu nad 100 m2.

Jiří Kučera

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist