47vik25.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetla jako první?
Asi první knížka, kterou jsem si doopravdy přečetla a vychutnala si ji, byla knížka ruských pohádek Krása nesmírná. Nejvíc se mi ale líbily ilustrace a dodnes si živě dokážu vybavit Babu Jagu.

Co jste četla naposledy?
Naposledy jsem četla Afterdark od Haruki Murakamiho. Miluju knížky z jeho tzv. "temného období" Hon na ovci a Dance Dance, k nimž záhadnou atmosférou patří i Afterdark.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Knížky si kupuju opravdu hodně, každý týden alespoň jednu. Taky mi chodí různé knihy do redakce Respektu nebo mi je z nakladatelství posílají v souborech k přečtení. Kolik je jich za rok, asi nespočítám.

Jakou knihu jste si koupila naposledy?
Naposledy to byla knížka od polské autorky Olgy Tokarczukové Poslední příběhy. Chystám se na ni psát recenzi do týdeníku Respekt. Líbí se mi její knihy, protože velmi nově zpracovává identitu "trojí" polsko-česko-německé hranice, kde žije, a v jejích příbězích nacházím vzrušující souvislosti i v těch nejobyčejnějších detailech. Knížka Poslední příběhy je o smrti a umírání, ale Tokarczuková nikdy není morbidní, hledá vždycky tajemství a mystérium a to mám ráda.

Jakému typu četby dáváte přednost?
Jsem takový "požírač" knih. Čtu téměř všechno. Nejraději mám romány se silným příběhem, hodně rozsáhlé a napínavé. Taky čtu sci-fi, detektivky, špionážní romány a hodně poezii. Obdivuji tvorbu současných latinskoamerických spisovatelů, kteří si říkají "generación McOndo" a píší o tematice latinskoamerických velkoměst, exilu, násilí a dědictví vojenských diktatur.

Četla jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Asi třikrát jsem přečetla Kunderovu Nesnesitelnou lehkost bytí. I jeho ostatní romány jsem četla víckrát. Po určité době mě osloví vždycky něco jiného a taky pečlivě zkoumám jejich strukturu, fascinuje mne ta dokonalá promyšlenost. A asi desetkrát jsem přečetla celou sérii Muminků od Tove Janssonové.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Při čtení můžete prostě zapomenout. Čtete a jste najednou někde jinde, někdo jiný. Je to příjemná droga, která zostřuje smysly a mění životy. Naštěstí hodně návyková.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Guimarães Rosa: Velká divočina: cesty
Haruki Murakami: Hon na ovci
Roberto Bolaño: Divocí detektivové

Markéta Pilátová (*1973)
Spisovatelka, novinářka a překladatelka. Vystudovala romanistiku a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, dva roky působila na katedře slavistiky ve španělské Granadě, poté v Brazílii učila potomky našich krajanů česky. Dnes vede zahraniční oddělení týdeníku Respekt. Nakladatelství Torst před nedávnem vydalo její první román Žluté oči vedou domů.

Snímek Luminum Photography