Česká republika je bezesporu tradičním a spolehlivým politickým a ekonomickým partnerem Srbska. Vždyť v období mezi dvěma světovými válkami byly Jugoslávie a Československo nejbližšími spojenci a v klíčových momentech české historie 20. století, v letech 1938 a 1968, stáli Srbové jednoznačně na straně Čechů.

Dnes má zase ČR příležitost předat Srbsku zkušenosti z období transformace vlastní ekonomiky a z přípravy vstupu do Evropské unie.

Právě připojení k evropským integračním procesům a členství v EU je to, co považuje dnešní Srbsko za prvořadý cíl. Proto je rozhodnuto provést hluboké vnitřní reformy, které by upevnily pluralitní demokratický politický systém a které by podepřely ekonomiku na bázi tržního hospodářství a privatizace. V tom postupuje Srbsko kupředu, což potvrzují i ekonomické ukazatele. Vyskytují se však i problémy, neradostné dědictví 90. let minulého století.

Na rozdíl od ostatních východoevropských zemí je Srbsko v situaci, kdy současně řeší složitosti transformace a zároveň dohání čas, ztracený v důsledku krizových let. Bude ještě trvat, než se země politicky a ekonomicky zkonsoliduje, směry vývoje jsou ale zřejmé a změny patrné: Srbsko zaujímá místo v řadě mezinárodních organizací, navázalo opět styky a spolupráci s mnoha státy a začalo urychleně realizovat složitý proces transformace politického a ekonomického systému.

Dnes Srbsko představuje jednu z nejdynamičtějších rozvojových oblastí a investičních trhů v Evropě. K další stabilizaci a úspěšnému rozvoji Srbska, ale i regionu jihovýchodní Evropy, by přispělo kompromisní řešení otázky statutu srbské autonomní oblasti Kosovo a Metochie. Jistě by to byl i další signál zahraničním investorům, tedy i těm českým.

Již nyní česko-srbské ekonomické vztahy dokresluje zvyšující se výměna zboží, přesahující tři sta milionů eur.

Nezanedbatelný je rozsah rozvojové pomoci, kterou ČR Srbsku poskytuje. Potěšitelné je úsilí obou zemí o vzájemně prospěšnou spolupráci, která by ze Srbska - příjemce rozvojové pomoci - měla učinit významného hospodářského partnera ČR.

Patrný je zájem českých a srbských firem nejen o obchodní výměnu, ale také o vyšší a náročnější formy ekonomických vazeb. Stimulem k tomu byla jistě nedávná návštěva prezidenta Srbska Borise Tadiče v Praze, v jejímž rámci proběhlo Business Forum srbských a českých podnikatelů. Následně se konala zakládající schůze Smíšeného výboru pro ekonomickou spolupráci Srbsko - ČR, připravují se České dny v Bělehradě...

Není pochyb, že existují dobré základy pro rozvoj vzájemných vztahů. Na nich se dá stavět ku prospěchu obou zemí, které se jistě v nedaleké budoucnosti sejdou v EU.

Vladimir Vereš

velvyslanec Republiky Srbsko v ČR