Spojené státy podnikly další krok, kterým si chtějí naklonit Rusko v otázce protiraketové obrany. Moskva návrhy Američanů studuje a zatím se k nim nevyjádřila. Prezident Vladimir Putin nicméně podle agenturních informací připustil, že ve sporu o protiraketový štít nastal drobný posun.

"Americká strana nám předala písemné návrhy týkající se protiraketového štítu. Posuzujeme je," řekl včera mluvčí ruského ministerstva zahraničí Michail Kamynin.

Rusko se ostře staví proti záměrům Spojených států vybudovat v Polsku raketovou základnu a v České republice radar. Obě zařízení by měla být součástí protiraketového štítu zaměřeného na ochranu proti útoku ze zemí, jako je Írán.

Washington by rád rozptýlil obavy Moskvy. Doufá také, že Rusové by mohli přehodnotit své rozhodnutí odstoupit od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE).

Přesný obsah návrhů, které Američané Rusům předali, není znám. Předpokládá se ale, že odpovídá tomu, co v Moskvě minulý měsíc nabízela americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a šéf diplomacie Robert Gates.

Podle nejmenovaného amerického diplomata by mělo jít mimo jiné o návrh na integraci protiraketových systémů USA, Ruska a NATO, aby se ochrana rozšířila na Rusko a celý Západ. Pokud bude souhlasit polská strana, mohli by ruští experti dojíždět na pravidelné inspekce do amerických zařízení v Polsku.

Američané také zmiňují možnost odkladu aktivace protiraketových střel, než se vyjasní, zda Írán může zasáhnout Evropu jadernými zbraněmi. Američtí politici nicméně zdůrazňují, že Rusové nemohou získat právo veta ohledně instalace systému.

Naděje Spojených států na změnu postoje už předem zchladil prezident Putin. "V rozporu s dřívějšími dohodami se budují vojenská zařízení členů NATO v sousedství našich hranic," uvedl Putin podle agentury RIA Novosti před pár dny na setkání s nejvyššími představiteli armády. "Nemůžeme si dovolit zůstat neteční vůči takto zjevnému předvádění svalů," dodal.

Podle ruského prezidenta byla Moskva "donucena" pozastavit platnost smlouvy CFE, protože ostatní signatáři neratifikovali upravenou verzi této dohody. CFE byla podepsána v roce 1990, ještě v době, kdy existovala Varšavská smlouva. Na jejím základě byly stanoveny limity pro počty tanků, děl a dalších konvenčních zbraní v Evropě.

Členské státy Severoatlantické aliance neratifikovaly upravenou verzi smlouvy z roku 1999. Svůj souhlas s pozměněným dokumentem podmiňují tím, že Rusko stáhne své vojáky ze separatistického Podněstří v Moldávii a z Gruzie.

V době, kdy nic nenasvědčuje tomu, že by mohlo dojít k zásadnímu sblížení postojů Spojených států a Ruska, byla zveřejněna studie, která říká, že v důsledku zhoršených vztahů upadá spolupráce v boji proti pašování radioaktivních materiálů.

Podle amerického Centra Jamese Martina američtí a ruští odborníci nespolupracují při vyšetřování závažných případů, při kterých bylo odhaleno převážení obohaceného uranu. I v dobách studené války byla údajně kooperace lepší.