Ohřát tělo nad normální teplotu je příjemné a osvěžující, v sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky, tzv. endorfiny. "Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat," říká MUDr. Antonín Mikolášek. "Platí jediné pravidlo - dokud se vám to líbí."

Přesto by si měl člověk v sauně dát pozor ve chvíli, kdy ho začne pálit nos a kůže obličeje a pocit horka začíná být nepříjemný, což je obvykle po patnácti minutách. Ve Finsku se lidé pro lepší pocit šlehají březovými metlami s listím. Přivádějí si tím více tepla na kůži a vdechují éterické látky z rozdrcených březových listů. V Česku se k prokrvení kůže používají různé pomůcky, jako kartáče a žínky a hlavně cílená automasáž. Po prohřátí v sauně se tělo prudce ochladí pomocí sprchy či nejlépe skokem do bazénu nebo do jezera, a to i když je vodní hladina zamrzlá. "V tomto případě se do ledu vyseká díra, tzv. avanto," vysvětluje Antonín Mikolášek. "I přesto, že to tak nevypadá, prudké ochlazení vyvolává příjemné pocity." V Čechách je finské jezero nahrazováno ochlazovacím bazénkem. Skoky do vody po hlavě se nedoporučují starším lidem a nemocným s vysokým krevním tlakem. Prudké ohřátí a ochlazení těla se opakuje několikrát. Podle Antonína Mikoláška obvyklé pravidlo "dokud se vám to líbí" platí i zde.

Pravidelné saunování výrazně trénuje imunitní systém a zlepšuje život člověka, a proto ho lékaři vřele doporučují. "Výjimku tvoří lidé s chorobami srdce a krevního oběhu, ačkoliv není známo žádné úmrtí v sauně," upřesňuje Antonín Mikolášek. "Při kožních chorobách je nutno se poradit s lékařem. Rozhodně není vhodné s takovouto chorobou chodit do veřejné sauny. Do sauny by neměl jít ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen." Ačkoliv saunování uvolňuje, je pro tělo extrémní zátěží, a proto by do sauny neměl chodit člověk velmi unavený nebo nevyspalý, ale ani hladový a žíznivý nebo naopak přesycený. "Protože se člověk během saunování hodně potí, je nutno tělu dodávat dostatečné množství tekutin, v čemž je vhodné pokračovat i po skončení saunování. Při saunování dětí je podle Antonína Mikoláška nutno brát v potaz jejich malé tělo a větší vnímavost vůči změnám teploty. Proto by se neměly saunovat v příliš teplých saunách nebo se vystavovat velkým změnám vlhkosti.

Finové se saunují většinou nazí. "Nudita je povinná z hygienických důvodů v každé veřejné sauně po celém světě a výhodná z fyziologických důvodů, protože nejlépe umožňuje ochranu kůže vůči horku." V Čechách je naopak povinné používat dostatečně velké ručníky či osušky a běžným doplňkem je saunová čepice, která chrání vlasy před horkem.

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna. V sauně jsou saunová kamna (finsky kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 °C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140 °C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Ta v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent. V saunových kamnech se obvykle topí dřevem, ale velmi častá jsou elektrická kamna, zejména v bytech. Někdy je možno se setkat i s naftovými kamny.

V Česku jsou rozšířené především dva druhy saun, které se však původní finské sauně nepodobají. První je tzv. pára, kde je teplota jen několik °C nad teplotou těla, ale vlhkost je prakticky stoprocentní. V takovéto sauně se velmi dobře prokrví podkoží, ale tělo se neprohřeje. Druhým obvyklým druhem sauny v Česku bývá suchá sauna, kde se teplota pohybuje okolo 100 °C, ale na kamna se nepřilévá voda. Existují ovšem i sauny, kde se na kamna voda přilévá. n



Zdena Líkařová

Posvátná jako kostel


Dodnes je sauna ve Finsku neodmyslitelnou součástí národní kultury a pro Finy je stejně posvátným místem jako kostel. Sauna je také běžným zařízením bytu zabudovaným do jádra vedle koupelny, a to i v mnohapodlažních domech. Díky tomu, že ve Finsku jsou velmi oblíbené chaty u jezer v přírodě, dá se říci, že v zemi je více saun než lidí. Přesto i ve Finsku jsou veřejné sauny. Zvláštním finským koníčkem jsou sauny postavené na podvozku přívěsu za osobní automobil, finsky kärrysauna. Obvykle jsou vyhřívány kamny na dřevo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist