Pořadatelské země fotbalového Eura 2008 vyhrály jeden z nejdůležitějších sporů kolem turnaje, spor o daně. Všichni fotbalisté budou muset odvést daň z finančních odměn přímo v Rakousku a Švýcarsku. Informoval o tom organizační výbor před včerejším losováním. Mezinárodní evropská unie (UEFA) zároveň zveřejnila sumy, jež se rozdělí mezi šestnáct zúčastněných národních svazů. Celkově to bude 184 milionů eur, tedy téměř pět miliard korun.

Podle dosavadní praxe danily všechny osoby, které profitovaly z účasti na kontinentálních šampionátech, své příjmy doma. Evropské fotbalové unii nestačil ani vliv padesátiprocentního podílnictví v obchodní společnosti UEFA Euro 2008 TM, aby tuto praxi uhájila vůči soustředěnému tlaku vlád obou hostitelských států. Ty mají nyní jistotu, že dvacet procent hráčských příjmů, souvisejících s účastí na mistrovství, zůstane v samotném dějišti. Na jiné osoby včetně trenérů se daňová povinnost nevztahuje, musí ji vyřešit ve své vlasti.

7,5 milionu jistých


Vídeň a Bern daly společnou odpověď kritikům toho, že fotbalový turnaj podpořily. Institut pokročilých studií (IHS), sídlící v rakouském hlavním městě, v letošní zprávě předpověděl, že Euro bude znamenat celkový přínos 383 milionů eur nad obvyklý příjem v daném období. Největší částka, 221,7 milionu eur, má plynout z turismu, dalších 72,9 milionu dají dohromady poplatky médií, sponzorské investice a veškerá inzerce.

Na dani z přidané hodnoty očekává IHS návratnost v rozmezí od 19 do 27 milionů korun. Pokud jde o daně fotbalistů, bude záležet na způsobu rozdělení peněz v jednotlivých účastnických zemích a konečné výši prémií, jak ji určí národní asociace. V české reprezentaci se například až do loňského mistrovství světa dělil příjem napůl mezi svaz a hráče, místopředseda ČMFS Vlastimil Košťál hodlá tento poměr vyjednat výhodnější pro organizaci, kterou zastupuje.

Každý z účastníků obdrží od UEFA základní sumu 7,5 milionu eur a stejnou si připíše mistr Evropy. Poražený finalista získá 4,5 milionu eur, prémie jsou odstupňovány podle počtu vítězství a postupu mužstev do jednotlivých fází šampionátu. Stoprocentně úspěšný celek může pro národní konto vyhrát až 23 milionů eur.

Skupiny rakouských a švýcarských obyvatel se obávají přílivu rizikových skupin fanoušků a redukce problematiky na ekonomický profit se jim nelíbí, organizační výbor proto již delší dobu vede kampaň o bezpečnosti. Příklad hledá v sousedním Německu. V tamních pořadatelských městech MS se loni osvědčily speciální fanouškovské zóny s obřími obrazovkami pro ty, kdo nezískali vstupenky na zápasy, s kulturním programem, množstvím různých her a jiné zábavy.

Fanoušci ze 142 zemí


Výkonný ředitel turnaje Martin Kallen v Luzernu tuto strategii potvrdil: "Fanouškovské zóny budou dostatečně velké, ve Vídni například počítáme s kapacitou sedmi tisíc osob." Zároveň oznámil, že v prvních kolech prodeje ještě před losováním, tedy bez znalosti soupeřů, prodali pořadatelé přes internet 33 procent lístků, žádosti přišly ze 142 zemí světa. Poprvé v historii budou mít držitelé vstupenky po dobu 36 hodin zdarma veřejnou dopravu, avšak jinak se každý návštěvník bude muset připravit na drahotu. Podle odhadu rakouského Institutu pro hospodářský výzkum (WIFO) se v centrech měst a dalších exponovaných místech budou konat mimořádné cenové excesy, hlavně co se týče piva, nealkoholických nápojů a běžných stánkových pochutin, jakými jsou smažené hranolky, klobásy, a podobně.