Téměř čtvrtina českých podniků očekává od příštího roku následkem daňových změn zhoršení hospodářských výsledků, zlepšení naopak předpokládá necelá pětina firem. Vyplývá to z další ankety, kterou mezi více než 400 podniky uskutečnila Hospodářská komora.

Ačkoli přijaté změny budou mít na podnikatelské prostředí pozitivní dopad a z pohledu podnikatele jsou jednoznačně přínosné, je v podnikatelské sféře stále poměrně vysoký podíl firem, které se obávají negativních dopadů, řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. "Může jít o celkovou skepsi, zároveň je to ale podle mne důsledek nedostatečně věcně prezentované reformy. Řešily se a prezentovaly spíše marginálie, firmám tak mohly unikat podstatné změny," podotkl.

Celkem třetina firem uvedla, že reforma přináší změny, které si vyžadují důkladnější přípravu. Na 27 procent podniků žádnou zvláštní přípravu neprovádí a změny budou zjišťovat až po Novém roce. Stejné procento míní, že je již připraveno na změny, kterých prý není výrazně více či méně než v jiných letech. Na sedm procent podnikatelů soudí, že změny na ně žádný vliv mít nebudou.

S velikostí firmy roste procento těch, které připouštějí, že si letos změny v legislativě vyžádají větší přípravu než jiné roky.

S Novým rokem nastane řada legislativních změn ovlivňujících podnikatelské prostředí. Poprvé vůbec, tedy od 1. ledna 1993, se změní dolní sazba DPH, což především pro obchodníky znamená přecenit všechno zboží či upravit účetní software. Největší úpravy se týkají daňových zákonů a proti jiným rokům jde o změny skutečně zásadní, ať jde o změny fyzického zdanění, odpisů a daňové uznatelnosti či třeba o zavedení ekologické daně.