Za deset let by elitní skupinu největších světových koncernů mohly tvořit zcela jiné podniky než nynější tradiční giganti. Stále větší roli by mezi nimi měly totiž hrát "agresivně" rostoucí firmy z rozvíjejících se ekonomik, jako je Indie, Čína, Brazílie nebo Rusko. Vyplývá to z aktuální studie renomované poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).
Ta představuje stovku "nových globálních vyzyvatelů", kteří se díky svému rychlému růstu stávají hrozbou i pro zavedené velké nadnárodní koncerny. Na seznamu jsou také dvě firmy ze střední Evropy - maďarský MOL a polský PKN Orlen, jenž ovládá český Unipetrol.
Výhodou těchto společností jsou podle studie BCG především nízké výrobní náklady, ale také přístup k hojným surovinovým zdrojům a dobré strategie.
Vloni rovněž vybraná stovka firem koupila celkem 72 konkurenčních společností, jedna akvizice stála zhruba miliardu dolarů. Obrat těchto firem tak dosahuje 1,2 bilionů dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist