Ministr vnitra Ivan Langer plánuje dvojí velký obchod, ve kterém půjde o miliardy korun.

Už příští rok chce začít s největší obměnou policejních aut za posledních deset let. Langer řekl HN, že se chystá policistům koupit "tisíce" nových vozů.

Felicie dosluhují

Naposledy se tolik aut pro policii kupovalo v polovině 90. let, kdy stát pořídil 5500 škodovek. Ty dnes dosluhují, což podle ministra policisty demotivuje. "Jak se asi může cítit policista v rozhrkané felicii? Nebo když pracuje v prostředí z roku 1970?" říká Langer.

Policistů bude na začátku roku chybět téměř pět tisíc. Podle ministerské analýzy opouštějí službu nejen kvůli vysoké výsluze, ale také kvůli pracovním podmínkám.

Peníze na auta prý půjde najít v napjatém rozpočtu snadno: prodejem budov a pozemků, které úřad nepotřebuje. Už letos vnitro nabídlo přes realitní kancelář některé menší nemovitosti, například dětské tábory, rodinné domy, garáže a dílny - tedy objekty, které zatěžovaly rozpočet kvůli platbám za energie a údržbu.

Příští rok má přijít na řadu několik lukrativních objektů. "Můžu říct jen to, že půjde přinejmenším o dva zajímavé areály v Praze a další ve středních Čechách," řekl Langer.

Poslední velký prodej ministerského majetku skončil rozpačitě: před volbami se narychlo prodala atraktivní budova vedle Obecního domu v Praze. Cena 612 milionů byla podle makléřů moc nízká.

Prodej domů přes web

Teď bude ministerstvo prodávat samo - a Langer slibuje, že zcela průhledně. Plánuje totiž obdobu internetové aukce: na webu uveřejní každou nabídku i jméno zájemce. Vyhraje ten, kdo dá nejvíc.

Langer zatím nechce upřesnit, kolik plánuje utržit za domy či utratit za auta. První stovky nových vozů by měli policisté dostat do roka. Policie má celkem kolem 12 tisíc aut. Před čtyřmi lety si objednala přes sedm set octavií, fabií a fordů pro dálniční policii a stálo ji to 410 milionů.