Rostoucí ceny potravin sice netěší spotřebitele a centrální banky, investoři se však mohou radovat. Ceny pšenice, kukuřice nebo sójových bobů na světových komoditních burzách překonávají v posledních dnech jeden rekord za druhým. Jeden bušl (35,2 litru) pšenice se včera poprvé v historii prodával na americké Chicago Board of Trade za více než 10 dolarů.

Kdo nakoupil v létě kontrakt na pšenici za tisíc dolarů, je dnes o dalších tisíc dolarů bohatší. Růst cen se podle analytiků navíc jen tak nezastaví a bude pokračovat i v roce 2008.

Investuje se stále více

S rostoucí cenou zemědělských komodit roste i poptávka investorů. "Tento rok je o zemědělské komodity mezi našimi klienty výrazně vyšší zájem než loni. A nejen v Česku - četnost obchodů na světových burzách letos překonává rekordy," říká Štěpán Pírko z firmy Colosseum, která v Česku obchody s komoditami zprostředkovává.

Nejde však o levnou záležitost. Podle Pírka by lidi měli menší částky (přibližně do 200 tisíc korun) investovat spíše do fondů nebo certifikátů. Fond specializovaný čistě na zemědělské plodiny v Česku provozuje třeba společnost Sal. Oppenheim.

Jeden kontrakt pšenice na burze totiž obsahuje 5000 bušlů a při současné ceně tak stojí 50 tisíc dolarů (tedy skoro milion korun). Obchoduje se sice na úvěr a na účet na burze stačí složit nižší částku, ale přesto se doporučuje alespoň třetina z kontraktu.

Nejvíce zdraží sója

A proč najednou ceny pšenice, kukuřice a dalších plodin tak prudce vystřelily vzhůru? Lidé v rozvíjejících se zemích, jako je Čína, Indie ale i Rusko, utrácejí stále více peněz za potraviny. V celém světě pak roste poptávka po kvalitnějším jídle, které obsahuje více masa. To však paradoxně zvedá ceny obilí.

"Na krmivo pro dobytek se spotřebuje velké množství obilnin. Na kilo vepřového připadnou asi tři kila obilí, na kilo hovězího dokonce osm kilogramů," vysvětluje Pírko. Vlády navíc masivně začínají podporovat pěstování plodin na výrobu biopaliv. Třeba v USA na to padne třetina celé produkce kukuřice. Poptávka po biopalivech přitom roste, a s tím i cena plodin.

Svou roli sehrál také slabý dolar. Většina zemědělských kontraktů na burzách se obchoduje v americké měně a když dolar oslabuje, klesá hodnota zboží pro zahraniční investory, kteří jsou pak za jeden bušl ochotni nabídnout víc.

Cenu pšenice "vyšponovala" i letošní špatná úroda. Austrálii a Kanadu, kde se pšenice ve velkém pěstuje, zasáhly povodně - sklizeň v Argentině zase podle předpovědi firmy Meteorlogix klesne kvůli suchu. Předpovědi přitom hovoří ještě o dalším růstu cen zemědělských komodit.

"Populace roste, státy bohatnou a lidé potřebují jíst - obchodníci sázejí na nedostatek obilovin a šponují ceny. Jeden bušl pšenice může brzy stát 11, nebo dokonce 13 dolarů," řekl agentuře Bloomberg Brett Cooper, odborník na zemědělské komodity v australské firmy MF Global Australia.

Za favorita pro příští měsíce jsou považovány sójové boby. Podle investiční banky Goldman Sachs by v roce 2008 měla cena sójových bobů vyrůst nejvíce ze všech zemědělských komodit.

Hlavním důvodem je rostoucí zájem o biopaliva, protože farmáři kvůli tomu uvolňují plochy pro pěstování kukuřice. Letos cena bobů vzrostla o 73 procent na 11,6 dolaru za bušl.

071218-22.jpg

Vývoj cen vybraných zemědělských komodit od začátku roku