Odborářská vyjednávání o kolektivních smlouvách vrcholí. Svou vizi platu na příští rok už představili i odboráři ve stavební společnosti Metrostav.

Podle svého předsedy Pavla Majera budou v nadcházejícím vyjednávání o dodatku kolektivní smlouvy požadovat zvýšení mezd o sedm až osm procent. Dohoda by podle Majera mohla být uzavřena do poloviny ledna.

V některých stavebních firmách bylo již letošní vyjednávání o mzdách uzavřeno. Podepisuje se na tom chronický nedostatek zaměstnanců v oboru. Například ve Skansce se tak od nového roku zvýší hrubá mzda zaměstnancům na výplatních páskách o 13,5 procenta.

"Požadavek osmi procent navíc je reálný, není to nadsazené. Nemyslím, že bychom měli začít vyjednávat tou metodou, že budeme požadovat příliš mnoho a počítat s tím, že zaměstnavatel kývne na méně. Dlouholeté zkušenosti z vyjednávání máme trošku jiné a obě dvě strany," říká odborový předák z Metrostavu Majer.

Při jednání o platech ale odboráři právě metodu vysokých výchozích požadavků používají často. Třeba část odborů České pošty požaduje až třicetiprocentní zvýšení, pošťáci už kvůli tomu i demonstrovali.

Jako poslední zatím uzavřeli kolektivní smlouvu odboráři na dráze. Původně žádali patnáct procent, nakonec kývli na 7,6procentní nárůst.

Zvýšení pocítí všech 55 tisíc zaměstnanců jak Českých drah, tak i dceřiné ČD Cargo. Po skoro tříměsíčním jednání uzavřelo vedení smlouvu se všemi sedmi organizacemi.

"Podepsali jsme pro firmu nejdůležitější smlouvu," řekl po jednání ředitel Českých drah Josef Bazala, který se bál podobného vývoje jako v Německu, kde zaměstnanci drah kvůli platům stávkovali. Kromě pošťáků už demonstrovali i odboráři z pražského Dopravního podniku. Ti požadují růst ve výši 10,5 procenta. Firma vedená Martinem Dvořákem však nabízí růst v rozmezí 4 - 9,6 procenta pro provozní zaměstnance a pracovníkům mimo provoz nabízí přechod na smluvní platy. "Dnes proběhne další jednání. Když se nedohodneme, tak se bude pokračovat ještě v lednu," říká mluvčí DP Ondřej Pečený.

Ceny, reforma a málo lidí


Odboráři argumentují rostoucí inflací, dopady daňové reformy a nedostatkem lidí. Firmy si situaci uvědomují.

V průměru o patnáct procent zvedli platy například v obchodním řetězci Tesco. "Zavedli jsme nový systém odměňování, který znamená pro více než 80 procent provozních zaměstnanců růst jejich příjmu," říká mluvčí řetězce Jana Matoušková. Třináctiprocentní růst platů si zajistili i zaměstnanci mladoboleslavské Škody Auto. Ti ale museli své požadavky podpořit stávkou.