Každý, kdo si v roce 2008 bude chtít přepočítat údaje na své výplatnici, bude muset postupovat jinak než dosud. Zákon o veřejných financích totiž zavedl nová pravidla pro počítání mezd. Z hlediska čistých příjmů si polepší lidé s podprůměrnými nebo naopak vysokými platy. Pro lidi s průměrnými příjmy se toho moc nemění. Výrazně lépe na tom ale budou rodiny s dětmi.
Jednotná sazba 15 procent
Čistá mzda zaměstnanců se od ledna počítá jiným způsobem. Ruší se daňová pásma, zavádí se jednotná patnáctiprocentní sazba daně a zvyšují se slevy na dani.
Odpočty hypoték, životního pojištění a penzijního připojištění se počítají stejně, ale z vyššího základu daně. Zavádí se maximální vyměřovací základ pro pojistné na sociální a zdravotní pojištění.
Při výpočtu čistého příjmu se nejdříve z hrubé mzdy odečte sociální a zdravotní pojištění Na tom se nic nemění. Sociální pojištění zůstává na osmi procentech z hrubé mzdy a zdravotní na 4,5 procenta.
Poté se odečte daň - 15 procent ze základu daně - snížená o slevu na dani. Nově se počítá z takzvané superhrubé mzdy. Je to hrubá mzda navýšená o pojištění hrazené zaměstnavatelem. Slouží pouze pro výpočet, jiné opodstatnění nemá.
Sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem bude nadále 26, zdravotní devět procent, dohromady tedy 35 procent z hrubé mzdy. Při platu 30 tisíc je tedy základ daně 40 500 korun a patnáctiprocentní daň je 6075 korun.
Sazba daně 15 procent se na první pohled může zdát nižší, ale zdání klame. "Pokud bychom při výpočtu daně postupovali postaru, rovnala by se 23,1 procenta," upozorňuje Vlastimír Čech, daňový konzultant poradenské společnosti Apogeo.
Slevy na dani budou ovšem oproti roku 2007 výrazně vyšší. Každý si odečte základní slevu na poplatníka, která místo loňských 600 korun činí 2070 korun měsíčně. Člověk bez dětí a závazků s hrubou mzdou 30 tisíc korun bude tedy mít čistou mzdu asi 22 245, zatímco v loňském roce měl o 158 korun méně.
Základní slevu na poplatníka si nově mohou odečíst i důchodci. Za manžela nebo manželku bez příjmů uplatní 2070 korun. Poživatel částečného invalidního důchodu odečte navíc 210, při plném invalidním důchodu 420 korun. Držitel průkazu ZTP/P uplatní 1345 korun, student 335 korun. Daňové zvýhodnění na jedno dítě se zvyšuje z 500 na 890 korun. Maximální měsíční daňový bonus na děti je větší, 4350 namísto 2500 korun.
Konec společnému zdanění
Zrušení společného zdanění manželů znevýhodní páry, jejichž příjmy jsou hodně rozdílné. "Částečně to kompenzuje zvýšení slevy na dani pro druhého z manželů," říká Vlastimír Čech.
Maximální vyměřovací základ pro pojistné neboli strop na pojistné uplatní lidé s roční hrubou mzdou přes 1 034 880 korun. To je měsíčně asi 86 240 korun. Roční výše stropu se stanoví jako 48násobek průměrné měsíční mzdy, která je pro tento rok 21 560 korun.
Když zaměstnanec stropu dosáhne, zaměstnavatel za něj do konce roku přestane odvádět sociální a zdravotní pojištění. Tyto stropy platí pro zaměstnance, zaměstnavatele i osoby samostatně výdělečně činné.
Z daňového základu je stále možné odečíst úroky z hypoték, zaplacené pojistné na životní pojištění a penzijní připojištění i hodnotu daru na obecně prospěšný účel.
U penzijního připojištění a soukromého životního pojištění nastala malá změna. Nově je osvobozující limit pro zaměstnance stanoven za oba produkty dohromady ve výši 24 tisíc korun ročně u téhož zaměstnavatele. Z příspěvků zaměstnavatele nad tento limit se daň i pojištění budou odvádět.
Dary a úroky z hypoték i stavebního spoření se odečítají jako doposud, ale kvůli vyššímu základu daně se řadě lidí může zdát, že ušetří méně. Maximální roční odečitatelná položka úroků zůstává 300 tisíc korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist