Handelsblatt
Nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou na světě je Čína, v Evropě si nejlépe vedou Německo a Švýcarsko. Přitom žádné jiné zemi se v posledních čtyřech letech nepodařilo tak soustavně a výrazně zvyšovat svou konkurenceschopnost jako právě Německu. Takový je závěr exkluzivního průzkumu, který pro deník Handelsblatt uskutečnila mezi manažery z šesti evropských zemí poradenská společnost Droege & Comp.
Manažeři měli posoudit konkurenceschopnost deseti zemí, respektive regionů. Za první Čínou obsadily druhou příčku Německo spolu se Švýcarskem. Německu se ale v porovnání s evropskou konkurencí podařilo bodovat i v mnoha dalších faktorech.
Konstantně dobrý vývoj
Za "velmi dobrou" či "dobrou" označila konkurenceschopnost Německa více než polovina (celkem 59 procent) ze zhruba 1200 respondentů.
Na škále od jedné (velmi dobře) do pěti (velmi špatně) mu dali v průměru známku 2,3. Ještě před čtyřmi lety přitom takto pozitivně největší evropskou ekonomiku hodnotilo jen 13 procent dotázaných. Rok od roku se pak její renomé o jeden bod zvyšovalo.
"Německé hospodářství se v posledních letech opravdu ve své konkurenceschopnosti zlepšovalo, a to především díky firmám, ale i politice a odborům," míní šéf poradního sboru německé vlády (Sachverständigenrat), Bert Rürup.
Společnostem se podařilo nově uspořádat své organizační struktury a s odbory uzavřít mírné a flexibilní tarifní smlouvy, vláda naopak zavedla flexibilnější pravidla na trhu práce a zvýšila atraktivitu země díky své daňové politice.
Dalším indikátorem oživení německého hospodářství je ale také skutečnost, že stále více tamních firem je v rukou zahraničních investorů.
Podle propočtů Handelsblattu se podíl investorů z ciziny ve třiceti největších koncernech zvýšil od roku 2005 z 20 na současných 53 procent. Ti očividně pozitivně hodnotí fakt, že německé firmy díky své vysoké kvótě vývozů více než konkurence profitují z celosvětového rozmachu. "To dokazuje jednak to, jak moc jsou (v očích zahraničních investorů) německé firmy dnes již konkurenceschopné, a za druhé, jak velká je nedůvěra vůči dolaru," vysvětluje ekonom Rürup.
Fakt, že se žádné jiné zemi v posledních čtyřech letech nepodařilo tak soustavně a výrazně zvyšovat svou konkurenceschopnost jako Německu, dokazuje i srovnání s dalšími zeměmi. Podle průzkumu, na kterém se podílely také instituty Psephos, Innofact a Marketagent, si Británie v tomto období polepšila ze známky 2,9 na 2,5, Čína ze 2,3 na 1,8. Zhoršení, i když jen mírné, naopak zaznamenaly Spojené státy, které si pohoršily ze 2,3 v roce 2004 na 2,6 letos. Hůře jsou na tom jenom Francie a Itálie se známkou 2,9, respektive 3,1.
Vláda polevuje
O tom, že by se Německu letos podařilo si v hodnocení vylepšit, ale experti pochybují.
"To je spíše nepravděpodobné," míní hlavní ekonom Goldman Sachs, Dirk Schumacher. "Vláda totiž mírně polevuje v reformách," vysvětluje.
Za nebezpečí podobně jako ekonom Rürup označuje například diskusi o zavedení minimální mzdy. "Směsice různých minimálních mezd, které by se vztahovaly na jednotlivé sektory, by podnikatelské klima v Německu mohlo zhoršit," míní Rürup.
V Číně, které manažeři přisuzují nejlepší konkurenceschopnost, by se naopak situace měla nadále zlepšovat. "V dohledné době bude v Číně investovat mnoho firem," míní Schumacher z Goldman Sachs. Jedním z problémů nicméně podle něj je, že tamní měna je podhodnocena a soukromá spotřeba je stále ještě nízká. "To se časem vymstí," dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist