Právě před dvanácti měsíci sestavil premiér Mirek Topolánek svou druhou vládu. Během roku prosadil první fázi reformy veřejných financí a i když popularita kabinetu, ODS a jeho samotného jde dolů, tvrdí, že chce v reformách pokračovat. "Lídr se nepozná podle toho, že něco velkohubě prohlašuje, ale podle toho, že dosáhne, co chtěl. Já řekl, co máme dosáhnout. A dosáhl jsem toho," říká Topolánek v rozhovoru pro HN.
HN: Prezident Václav Klaus v novoročním projevu prohlásil, že žijeme v nejlepším období naší historie. Žijete v něm taky?
Kdybyste četli víc mé projevy, věděli byste, že je to moje obvyklá věta. Jsem rád, že se s prezidentem shodujeme. Já jsem rád, že v této době žiju a že ji navíc mohu ovlivňovat. Je to doba bez válek, doba relativního blahobytu a prosperity. Nikdy nebyly takové sociální jistoty. Jsme součástí Evropské unie a NATO. Máme vyrovnané ekonomické vztahy s Ruskem i Německem. A pokud by tu byla ještě americká přítomnost, budu to považovat za téměř ideální dobu, která by mohla pokračovat.
HN: Myslíte, že to stejně vnímá i většina Čechů?
Od toho jsou politici nebo aspoň ti, kteří vidí kousek dál. Někdo to lidem musí říct, protože oni si to často v každodenním shonu a problémech, kdy se občas dívají k nejbližšímu supermarketu a těší se na nejbližší telenovelu, neuvědomují. Nemyslím, že jsou hloupí. Češi obvykle ale vidí všechno negativně a když k něčemu dojde, podělají se. Proto je třeba šířit dobrou náladu, a ne hysterii ze zdražování, která tu vznikla.
HN: Máte osobně představu, co všechno od 1. ledna podražilo?
Zdražilo určitě mnohé. Otázka ale přece zní, jaký vliv na to měla vláda. Odvažuju se tvrdit, že je to tak pět procent.
HN: Ano, o čtyři procenta se zvedla snížená sazba DPH.
Ale na to konto se snížily daně, zavedla se celá řada úlev... To vůbec neberu vážně. Ale pohonné hmoty, potraviny, bydlení, to je něco, na co vláda nemá vůbec žádný vliv. Bydlení jde nahoru na základě zákona minulých vlád, energie jsou úplně mimo vliv vlády. A potraviny jsou dány celosvětovou poptávkou a keťasovským přístupem a mediální hysterií. Zvýšená poptávka paradoxně zvýšila ceny víc, než bylo v danou chvíli nutné. Zdražování není diskuse pro mě. Tato vláda nic podstatného nezdražila.
Každá vláda ví, že její podpora půjde dolů
HN: Pro vás ale musí být námět do diskuse, když se podle průzkumů více než šedesát procent Čechů obává letošního roku.
Něco vám řeknu. Nejmenovaný deník popisoval jedno moje gesto v legraci a dva výroky, které jsem neřekl, tak dlouho, až ze mě udělal sprosťáka. A v anketě se pak zeptali svých čtenářů, co jim na mně nejvíc vadí. Čtenáři řekli, že to, že jsem sprosťák. Když budete lidem neustále říkat: bude hůř, bude se zdražovat, připravte se na to, jde to do háje a pak se jich zeptáte, co čekají, řeknou, že to jde do háje a bude se zdražovat. Pokud bude moje vláda mít čtyři roky, garantuji vám, že efekty přijdou. Každá vláda musí počítat s tím, že její podpora půjde dolů.
HN: To je hodně defenzivní přístup. Je přece na vás, abyste lidem vysvětlili, co se teď děje.
Když jsme prosazovali reformní batoh, média věnovala 90 procent prostoru sporům v koalici, co podpoří Tlustý a co říká Hovorka. Je taky trochu odpovědnost médií, čemu dávají přednost. Nechci si stěžovat na média, ale tenhle kanál nemáme, média nabíhají na levicovou rétoriku a vytvářejí hysterii zdražení.
HN: Ministr financí Miroslav Kalousek říká, že reforma nemá lídra. A tím byste měl být vy.
On to ale takhle neřekl. Řekl, že je to celé špatně lídrováno. Tím nemyslel mě osobně, jak mi vysvětlil. Problém byl, že se všechny strany cítily natolik postiženy kompromisem, že žádná za reformu nebojovala tak, jak měla.
HN: Ano. Vy jste ale předseda jedné z těch stran a premiérem navrch.
Ano. A moje strana se cítila postižena kompromisem možná nejvíc. Podívejte se ale na výsledek. Lídr se nepozná podle toho, že něco velkohubě prohlašuje, ale podle toho, že dosáhne, co chtěl. Já řekl, co máme dosáhnout. A dosáhl jsem toho.
HN: Proč ale lídr vypadá v poslední době tak napruženě?
Zeptejte se lidí, kteří se mnou pracují. Nebo na vládě, jestli ji řídím efektivně. Problém je jenom v médiích. Minulý rok se mediálně nepovedl. Ale nejenom mně. Situace v médiích je tristní. Média veřejné služby žádnou službu nedělají, a tím pádem se to promítá do zvýšené nervozity. Tudíž komunikuji špatně nebo vůbec. Neříkám, že to neumím. Jen odmítám hrát roli užitečného idiota a komentovat stokrát okomentované komentáře. A odpovídat na hloupé otázky. Nenechám si vnucovat pravidla hry. Ale už se zase bavíme jen o vztahu Topolánek - média, to ten rozhovor můžeme ukončit.
HN: O médiích mluvíte vy. My se ptáme na reformu.
Vy se ptáte, jak to, že nejsem lidem schopen vysvětlit některé věci. Tak za prvé jsou nevysvětlitelné, jsou nepopulární a není možné je vysvětlit. A média prostě nehrají s vládou. Přestože deset let volala po zdravotní reformě, hned první nesmělý krůček zkritizují. Na poplatcích je chybná jediná věc. Že nepřišly před deseti lety. Nic víc. Média hrají: Chudáci lidi, třicet korun! Cigarety stojí pětašedesát.
Dvanáct hejtmanů už ODS nemůže obhájit
HN: Baví vás ještě politika?
Baví. Vypadám snad, že ne?
HN: Když se takhle rozčílíte, jsme si jisti, že ano. Počítáte s tím, že...
...jestli tu chci být ještě šest let? Ano, chci být v téhle funkci ještě šest let.
HN: To ovšem záleží na tom, jak dopadne letos volební kongres ODS. Bude po krajských volbách, nebo před nimi?
Po nich a bude to taky maso.
HN: Budete obhajovat dvanáct ze třinácti hejtmanských postů, což bude mimořádně těžké.
Nenene, to je chybná rétorika. Úspěch z roku 2004 byl zcela nebývalý a každý to ví. Tehdy jsme měli několik bonusů. Zejména to bylo špatné vládnutí ČSSD. Teď to bude naopak. Budeme mít negativní bonus za nepopulární kroky, možná za nejednotu, pokud v ní budeme pokračovat. Realistické očekávání je obhájení výsledků prvních krajských voleb. A to je devět hejtmanů. Říkám to takhle poprvé.
HN: Uvědomuje si to i zbytek ODS?
Myslím, že ne. Jedeme na vítězné vlně už pět let a zase samozřejmě chceme vyhrát.
HN: Co se stane, když bude hejtmanů třeba jen sedm? Budete mít protikandidáta?
Skoro bych si ho zasloužil. Ale musel by přijít někdo s velmi silnou vizí, týmem, podporou. Musel by nabídnout řešení na úrovni čtyřicet procent podpory. Jestli to má být někdo z triumvirátu Bém - Langer - Nečas, nebo někdo úplně jiný, to netuším. Ti lidé zatím nesignalizují, že by do toho šli. Záleží, zda bude zvolen prezident Klaus, zda se projeví pozitivní důsledky vládnutí, jestli krajské volby nedopadnou katastrofou... Pak bude záležet, kdo přinese novou vítěznou vizi. A tu já jsem rozhodnut přinést.
HN: Co je nejdůležitější cíl vlády pro rok 2008?
Je to určitě otázka justiční reformy. Přinášíme klíčové kodexy: občanský a obchodní zákoník. Trestní zákoník už jde do parlamentu. To jsou naprosto klíčové věci, na které neměl nikdo deset let odvahu. Naším cílem je končit volební období elektronickým soudním spisem a faktickou digitalizací celého procesu. To jsou sice věci, kterého nikoho moc nezajímají, ale zásadně změní celé prostředí.
Klíčovou věcí je první a druhá etapa důchodové reformy. První etapa byla tisíckrát odsouhlasena socialisty, aby ji pak nejvyšší politické vedení vetovalo. A nepochybně z toho udělá negativní téma před krajskými volbami. Jsme rozhodnuti to letos protlačit. Třetí etapu, tedy opt-out, chceme stihnout do roku 2010. Všechno, o čem mluvíme, je napsáno a může jít do legislativního procesu.
HN: Co připravíte pro český byznys?
Český byznys nemá problémy s daněmi. Má problém s prostředím, mírou korupce a s nedostatkem pracovních sil. Máme připravenu změnu zákoníku práce. Čekáme na rozhodnutí Ústavního soudu, bez nějž nemůžeme předložit žádnou závažnou změnu. Připravujeme zelené karty, postih práce načerno, zpřísnění sociálního systému. To je prvořadý úkol vlády.
Evropa bez jádra prostě nebude fungovat
HN: Vládu čeká možná poslední velká privatizační vlna. Co hodláte určitě prodat?
Převádíme na akciovou společnost Českou poštu a vůbec nejsme rozhodnuti, jak to bude probíhat dál. Stejně jako v Budvaru. To je proces tak na dva roky. Řešíme ale ČSA a hlavně Letiště Praha. O něj je obrovský zájem. Jediný problém, který vidím, je stav na světovém kapitálovém trhu a cena peněz. S tím souvisí, zda to bude za 80, 100 nebo 120 miliard.
HN: V čem je Letiště Praha tak atraktivní?
V Evropě není v daném oboru podobná investiční příležitost. Budapešťské letiště je poloviční a prodalo se za 60 miliard. Proto je zájem obrovský - od operátorů, provozovatelů letišť až po velké kapitálové společnosti.
HN: Kam půjde výnos z této privatizace?
Část zřejmě na infrastrukturu související s letištěm a z velké části by zůstal na ministerstvu financí a byl převeden na důchodový účet, který by mezitím vznikl. Z každé privatizace už prostě bude muset jít na tento účet část výnosů.
HN: Budete pokračovat v prodeji ČEZ, kde se prodalo zatím jen 1,8 procenta akcií z plánovaných šesti procent?
Ta operace se podařila brilantně. Vláda určila minimální cenu 950 korun a dnes se prodává za 1400. Diskuse už je dnes jinde. Tedy jestli prodáme jen do výše potřebného výnosu (30 miliard korun - pozn. red.), nebo schválený počet procent. V tuhle chvíli by byl výnos mnohem vyšší. Ale není rozhodnuto.
HN: Česká vláda si v programovém prohlášení zakázala stavbu nových jaderných elektráren. Všichni kromě zelených dnes ale tvrdí, že Česko jinou cestu nemá. Co s tím chcete dělat?
Naprosto otevřeně říkám: Evropský tlak je takový, že dojde k celoevropskému přehodnocení názorů zelených. Anebo budou muset převzít odpovědnost za budoucí stav. Evropa bez jádra nebude fungovat.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist