Kvůli inflaci letos mzdy reálně porostou nejméně za posledních deset let. Situace tak hraje do karet odborářům, kteří touto dobou jednají o nových kolektivních smlouvách.

Odbory chtějí víc

"Letošní rok je mimořádně příznivý pro navýšení mezd. A nemyslím si, že by to mohlo ohrozit ekonomiku," říká Josef Středula, šéf odborového svazu KOVO, který sdružuje odbory z tisícovky výrobních firem. Podle něho se však v jednotlivých firmách zatím daří vyjednávat nárůsty kolem osmi procent. "V jihlavském Boschi se dokonce dohodli na jedenácti procentech," říká Středula.

Podle odborářů za zvýšenou inflaci může především vládní reforma. "Lidé si uvědomí dopady reformy až v únoru, kdy dostanou lednové výplaty, stejné jako loni, ale za složenky zaplatí už nové ceny. Očekávám, že na začátku března se mohou objevit první protestní akce. Pnutí cítím nejvíc u zaměstnanců státní sféry," vysvětluje Středula. Tlak na vyšší mzdy tak ještě poroste. "Nevidím důvod, proč by v obchodech měly platit západní ceny a na výplatních páskách bychom měli dostávat východní mzdy," dodává Středula.

Firmy chtějí lidi udržet

Odboráři jsou v dobré vyjednávací pozici: firmy totiž bojují o zaměstnance. "Proti kurzu se dá pojistit, ale kvalitní lidé se neshánějí lehce," říká místopředseda představenstva Vítkovic Holding Jaromír Šiler, podle něhož to vytváří vysoký tlak na růst mezd. Nezaměstnanost je totiž stále nízká. Podle včera zveřejněné statistiky v prosinci sice mírně stoupla na šest procent, ale to je podle analytiků jen sezonní výpadek. "Na jedno pracovní místo dnes připadá 2,5 nezaměstnaných. To je nejméně za poslední desetiletí. Na konci loňského roku to byl téměř dvojnásobek," říká analytička Komerční banky Eva Zamrazilová.

Například v Plzeňském kraji vzrostla za poslední měsíc míra nezaměstnanosti o dvě desetiny - na pouhá 4,4 procenta.

"Tak nízká nezaměstnanost je podle mne ze všeho největší hrozbou ekonomického vývoje v České republice. Fachmana neseženete," připomíná jednatel plzeňské strojírenské firmy MDS Engineering Jaroslav Tauš.

Právě podobné firmy, zaměřené na výrobu velmi přesných a složitých strojů například pro automobilový a elektrotechnických průmysl, doplácejí nejvíc na nedostatek kvalifikovaných dělníků. "Učňovské školství je zlikvidované a zanedbané. A nikdo nemá potřebu si zvyšovat kvalifikaci," říká Tauš.

Podle Rudolfa Tomšů, podnikatele a majitele tachovské truhlářské firmy s 25 zaměstnanci, jde o důsledek počátku transformace české ekonomiky. "Okopíroval se tu sociální systém z Německa, který ale umožňuje jediné - abych si mohl slušně žít, nemusím pracovat," říká Tomšů.

I podle něj neexistuje dnes pro podnik větší problém než sehnat slušného člověka na práci. "To už je z kategorie science fiction. Přitom velké zahraniční firmy už dělníky do svých skladů a montoven přeplácejí, aby vůbec na tuhle jednoduchou práci někoho sehnali," dodává tachovský podnikatel.

Potvrzuje to i šéf společnosti Jablonex Group Petr Karásek, podle něhož je možné, že v nedostatkových oborech bude narůstat rozpor mezi podmínkami nově příchozích a těch, kteří ve firmách pracují delší dobu a jejich uplatnění na trhu práce by nebylo jednoduché.

Vlivy na českou ekonomiku

HN_080110_14a.gif

HN_080110_14b.gif

HN_080110_14c.gif

HN_080110_14d.gif