Akcie jsou níž než při americké hypoteční krizi


Po černé středě přišel včera na pražské burze černý čtvrtek. České akcie, v nichž mají své úspory stovky tisíc lidí, spadly v posledních dvou dnech o 5,3 procenta. Hlavní burzovní index včera klesl pod úroveň z loňského srpna, kdy vrcholila americká hypoteční krize.

Pokles některých akcií byl hrozivý. Společnost ECM brzy odpoledne ztrácela 11 procent, nakonec za celý den klesla o 7,1 procenta. Obchodníci - včetně těch ze zahraničí - se ve velkém zbavovali i populárních akcií ČEZ, které poprvé od září stály v závěru dne méně než 1300 korun. Celkem se včera prodaly akcie za 7,8 miliardy korun, což je dvojnásobek denního průměru.

Pád akcií trvá už od začátku roku. Celá burza od Nového roku ztratila devět procent, což je nejvíce na světě hned po Islandu. Důvody podle makléřů přicházejí jednoznačně z ciziny. S domácí ekonomikou nemá pokles nic společného: naopak česká koruna včera po příznivé zprávě o rekordní kondici českých vývozců posílila na nový rekord 25,83 Kč za euro. Za výprodejem akcií stojí zprávy z USA a strach, že tamní ekonomika zpomalí do recese. Burzou totiž nehýbou domácí investoři, ale velké západní fondy a banky. Peníze, které potřebují na krytí svých ztrát, si obstarávají prodejem akcií na trzích, jako je český.

Za posledních pět let šlo na pražské burze zhodnotit peníze o 250 procent. Začátek letošního roku je nicméně lekcí, že nic nemusí trvat věčně. "Lidé si musí uvědomit, že když jsme schopni růst dvakrát rychleji než burzy v USA, budeme rychleji i padat," říká hlavní analytik České spořitelny Jakub Židoň.

Cena akcií v poměru k ziskům firem - oblíbené vodítko pro to, zda jsou akcie předražené nebo levné - je nejníž od roku 2006. Pobízet ke koupi si ale teď troufá málokdo. "Zotavení čekám až hlouběji v roce 2008," říká Robert Keller z Patria Finance.

Kvůli propadu burz trpí i podílové fondy. Ty však ztrácejí méně, protože jsou jejich investice rozloženy na více trzích. Třeba Sporotrend České spořitelny přišel od začátku roku o 2,4 procenta.