K tomu, abyste investovali do komodit, nepotřebujete mít ve své garáži ani barel ropy, ani tuny pšenice. Stačí navštívit jednoho z obchodníků s cennými papíry, takzvaného brokera. Ten vám nabídne již relativně širokou nabídku investičních certifikátů, ETF fondů či podílových fondů, které vám umožní vydělat na rostoucích cenách ropy, plynu, elektřiny, potravin, zemědělských komodit či zlata.

"Pokud držíte fyzicky nějaké komodity, je obtížnější je přeměnit na hotovost, než když do nich investujete přes akcie nebo fondy. Musíte totiž sami najít nějakého kupce, což může nějakou dobu trvat," vysvětluje ředitel společnosti Cyrrus Jan Procházka. Pokud investujete do akcií či fondů, k penězům se dostanete v řádech několika dnů.

Obchodníka si vyberte na stránkách ČNB


Při ukládání peněz do certifikátů, akcií nebo různých fondů se postupuje prakticky stejně. Investor se obrátí na některého z obchodníků s cennými papíry. Mezi nejvýznamnější brokery patří v Česku společnosti Atlantik, Patria Direct, Fio, brokerjet České spořitelny, Colosseum či Cyrrus. V případě, že kupujete podílové listy, může se obrátit i na investiční společnost, která daný fond spravuje - v praxi nejčastěji banku. Seznam všech licencovaných obchodníků a investičních společností lze nalézt na www.cnb.cz v sekci dohled nad finančním trhem.

Při výběru obchodníka je podstatné zjistit, s jakými investičními nástroji lze prostřednictvím něj obchodovat.

Pokud máte výběr obchodníka úspěšně za sebou, podepíšete s ním smlouvu a již vám nic nebrání začít investovat. Důležité je však také povinné vyplnění investičního dotazníku, ze kterého vyplyne, jaké máte zkušenosti s investicemi a jaký je váš vztah k riziku.

Broker by vám pak měl doporučit pouze takové cenné papíry, které odpovídají vašim odpovědím v dotazníku.

Jedním z kritérií výběru obchodníka i investičních instrumentů jsou poplatky s investicí spojené. Nejdražší jsou z toho pohledu podílové fondy. "Poplatky se pohybují mezi jedním procentem z objemu investice u dluhopisových fondů a pěti procenty u akciových fondů. Komodity jsou někde mezi, ale spíše v horní polovině tohoto rozmezí," uvádí Petr Žabža z privátní banky Sal. Oppenheim. U certifikátů a ETF fondů je poplatek mezi půl a jedním procentem z objemu investic. "Při investicích přímo do akcií se pak pohybuje od 0,2 do 0,5 procenta, pokud tedy mluvíme o rozvinutějších kapitálových trzích," říká hlavní makléř společnosti Atlantik Finanční trhy Jan Langmajer.

Do cenných papírů můžete přitom investovat třemi způsoby - zadáním příkazu po internetu, telefonicky nebo osobní návštěvou pobočky. Nejlevněji přitom vyjde online investování, vyžaduje to však od investora určitou samostatnost. On-line investování nabízejí společnosti Patria, Fio, Brokerjet České spořitelny a v omezené míře i Atlantik. Investovat můžete i částky v řádech stovek korun. Odborníci však kvůli poplatkům doporučují investovat sumy od 50 tisíc korun. Nejvíce budete profitovat z růstu cen jednotlivých komodit, pokud si koupíte na ně zaměřené investiční certifikáty, ETF fondy či podílové fondy. "Když kupujete akcie společností, které profitují z růstu cen komodit, například ropných společností nebo na tuto oblast orientované akciové podílové fondy, závisí váš výnos nejenom na pohybu ceny dané komodity, ale na vývoji akciového trhu jako celku," upozorňuje Petr Posker, investiční ředitel společnosti Atlantik Asset Management.

V období inflace nebývá příliš výhodné investovat do dluhopisů nebo dluhopisových podílových fondů. Existují však i dluhopisy, jejichž výnos inflací ovlivněn není.

Můžete vydělat také na zlatých mincích


Do zlata můžete investovat i prostřednictvím nákupu zlaté mince České národní banky (ČNB) nebo pořízením zlatého slitku. Mince Papírna Velké Losiny se například před dvěma lety prodávala za 4500 korun a dnes se její tržní cena pohybuje kolem 55 tisíc. Seznam prodejen, kde si mince ČNB koupíte, je na adrese www.cnb.cz/cs/platidla/numismatika/plat_num_partneri.html. Můžete využít i internetovou aukci, třeba www.aukro.cz.


Investujte s pomocí brokera

1. Vyberte licencovaného obchodníka na webu ČNB.
2. Sepište s ním smlouvu. Vyplňte dotazník hodnotící váš vztah k riziku.
3. Investovat lze on-line, po telefonu nebo přímo na pobočce.
4. Kvůli poplatkům se doporučuje investovat aspoň 50 tisíc korun.
Zdroj: HN