Na současnou pětiprocentní inflaci je spoření krátké. Nechat peníze ležet na účtu se nevyplatí. Kam ale s nimi? Kdo chce s inflací bojovat, musí riskovat - a investovat. Analytici oslovení HN doporučují především komodity.

Například cukr slibuje až 15procentní výnos. Americký miliardář a investor Jim Rogers už před více než třemi lety prohlásil, že kdo chce vydělat na zdražující ropě, měl by investovat do kontraktů na cukr. Proč? Země dovážející ropu se budou snažit nahradit ji částečně etanolem, což se také stalo. Podle analytika Štěpána Pírka ze společnosti Colosseum je cukr i dnes zajímavou investicí. "Nyní je levný, jeho cena v poslední době stagnovala. Na nic bych nečekal a investoval do něj hned," říká.

Kupujte, co zdražuje

Inflaci je zkrátka třeba porazit jejími zbraněmi. "Podívejte se, které zboží nejvíce zdražuje, a do něj investujte," radí Miloš Filip z ING Investment Management.

"Předpokládá se, že letos i v budoucnu porostou ceny energií. Je na investorovi, zda využije podílové fondy, nebo nakoupí akcie firem podnikajících v energetice," vysvětluje. Jan Procházka, ředitel společnosti Cyrrus, doporučuje investiční certifikáty na jednotlivé koše evropských komodit, respektive celá odvětví. "Pokud inflace zasáhne celou Evropu, budou pro investory ideální," říká. Východiskem pro ně může být i nákup akcií firem, které komodity těží, pěstují či zpracovávají.

Podle očekávaného zdražení se kromě energií vyplatí investovat do potravin, ropy a zemního plynu. Doporučované jsou i diamanty či vzácné umělecké předměty. Předvídavý investor by také neměl zapomínat na "zelené investice", třeba do vody nebo biomasy.

Komodity mají společnou vlastnost, která jejich ceně do budoucna nahrává - jejich zásoby zpravidla nepřibývají a mohou se vyčerpat. "Jsme si téměř jisti, že ceny komodit ještě porostou. Krátkodobě možná poklesnou, ale na konci roku by měly být vyšší," říká analytik Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum. Další tip pro předvídavé investory: obilniny či olejniny, především v souvislosti s předpokládanou poptávkou po biopalivech. "Ceny jsou sice vysoko, ale potenciál zde je. Počkal bych však do března, až se začne sít. To rozhodne o budoucím dostatku či nedostatku plodin," vysvětluje Štěpán Pírko. Za dlouhodobě bezpečnou investici analytici považují českou zemědělskou půdu, která je stále laciná ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Odborníci možný růst cen v pětiletém horizontu odhadují až na 50 procent.

Někteří z nich jsou ale ke komoditám skeptičtí. "Sázky na další růst předražených komodit považuji za nebezpečné," míní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. U některých z nich se totiž může jednat o cenovou bublinu, která splaskne. Zlato a platina například podle Radka Neumanna z Komerční banky dosahuje rekordních úrovní, které budou padat.

Problémem českých investorů je ovšem sílící koruna, která znehodnocuje výnosy. Za loňský rok vůči dolaru poskočila o 12,6 procenta. Tento trend by se měl zpomalit.

Většina akcií padá

Pražská burza zaznamenává strmý pokles. Také akcie na světových trzích padají. Mnozí analytici přesto nákup těchto cenných papírů doporučují. "Přes krátkodobé kolísání akciových kurzů může dlouhodobější výnos portfolia přinášet prémii nad inflaci okolo pěti až sedmi procent," říká Miloš Filip z ING Investment Management. "Je rozumné poskládat si dlouhodobé akciové portfolio a investovat pravidelně," radí.

A co dál? Například ekonom Jan Bureš z Poštovní spořitelny by si počkal, až se globální akciové trhy propadnou ještě o něco více než dnes. "Potom, zhruba na konci března, bych investoval. Mým tipem jsou americké investiční banky. Budou hodně podhodnocené, stejně jako americký dolar," říká.

Nevídané příležitosti nabízejí některé zahraniční trhy. V loňském roce se rekordními výnosy pyšnily akcie asijské, především čínské. Investice na těchto trzích jsou však velmi riskantní pro jejich nestabilitu. Proto by měly tvořit jen část portfolia.

Nákup realit je riskantní

K investování do nemovitostí, které bylo v loňském roce tak populární, jsou nyní odborníci skeptičtější. "Ceny realit výrazně narostly, investiční nákup nepovažuji za rozumný," uvádí Daniel Kozel ze společnosti PPF Asset Management. Podle odhadů analytiků ceny bytů nemusí dál růst. Mohou stagnovat či dokonce klesat, jako se to stalo například v Německu. Koupi nemovitosti znevýhodňují i vysoké úrokové sazby hypoték. Při rostoucí inflaci jsou investory zatracovány dluhopisy. Vyplatí se je totiž kupovat až při jejím poklesu.

080114_26.jpg