Čína základní údaje
Rozloha: 9 596 960 km2
Délka hranic: 22 143 km
Délka pobřeží: 7200 km
Nejvyšší hora: Mount Everest, 8848 m
Počet obyvatel: 1,314 mld. (2007)
Náboženství (nejvýznamnější): buddhismus (8 %), taoismus, islám, křesťanství
Hlavní město: Peking 17,43 mil. (2007) (aglomerace) www.ebeijing.gov.cn
Další města: Šanghaj 18,67 (2006) (aglomerace) www.shanghai.gov.cn
Urbanizace: 37,97 %
Průměrný věk: 32 let
Prům. délka života: 70 let
muži 70,89 roku
ženy 74,46 roku
Počet lékařů: 2,070 mil.
Poč. lékařů na tis. osob: 1,58
Infikovaných HIV: 900 tis.
Počet vězňů: 1,582 mil.
Počet analf.: 97,8 mil.
Podíl analf.: 9,40 %
HDP dle parity kupní síly na obyv.: 7285 USD
Ekonomický růst: 9,60 %
Podíl zemědělství na HDP: 12,00 %
Podíl průmyslu na HDP: 46,80 %
Podíl služeb na HDP: 41,20 %
Počet zaměstnaných: 75,42 mil.
Míra nezaměstn.: 9,20 %
Míra inflace: 2,00 %
Státní dluh v % HDP: 26,20
Export na obyv.: 689 USD
Pevné tel. linky: 391 mil.
Počet mobil. tel.: 481 mil.
Mobil. tel. na tis. obyv.: 366,07
Počet televizí: 676,7 mil.
Počet tel. na tis. obyv.: 515
Počet PC: 76,30 mil.
Počet PC na tis. obyv.: 58,07
Délka želez. tratí: 71 898 km
Délka zpev. silnic: 561 779 km
Délka dálnic: 34 073 km
Počet osob. aut: 16,060 mil.
Osob. auta na tis. obyv.: 12,22
Počet vojáků: 2,19 mil.
Výdaje na obranu: 3,35 % HDP
Užitečné zdroje
Obsáhlé a praktické informace o Číně nabízí zastupitelský úřad České republiky v Pekingu, webovou adresu najdete na www.mzv.cz nebo www.mfa.cz/beijing. Zde najdete v rubrice Obchod a ekonomika několik desítek informačních zdrojů, a to jak pro cestování, tak i přehled médií a byznysových adres. Je tu i obsáhlá a aktualizovaná Souhrnná teritoriální zpráva o čínské ekonomice a jejím vývoji. Velvyslanectví nabízí i důležité turistické informace a množství dalších zpráv.
www.cinsky.cz - informační server o Číně, čínštině a čínské kultuře v českém jazyce, kde najdete odkazy na užitečné adresy, reportážní postřehy Čechů z této země i analýzy. Praktická je tabulka transkripce čínštiny, přehled počasí, měna a další cestovatelské informace.
www.ikoktejl.cz - kdo si chce užít reportáží z Číny, jistě si je vychutná na uvedené adrese.
www.cina.estranky.cz - reportáže z Číny s praktickými turistickými informacemi, postřehy z cest po Číně.
www.bedekr.cz/staty/Asie/Cina/ - kdo má zájem o reportáže z Číny, najde je právě zde.
www.caramba.cz - pokud si na tomto českém serveru kliknete ve vyhledávači na pojem Čína, vyskočí na vás řada zajímavých rubrik (hudba, zápisky z cest, náboženství, jídlo a restaurace aj.) s webovými odkazy.
www.wikipedia.org - kdo se chce dozvědět něco o Číně, neměl by opomenout uvedený hyperlink; adresa se již stala zavedeným zdrojem nepřeberného množství informací. Ty jsou členěny podle rubrik (historie, politika, ekonomika, kultura atd.). Jde o interaktivní vyhledávač s nepřeberným a stále se rozšiřujícím množstvím informací. Důležité je, že zde zejména v anglické verzi najdete i informace o čínských provinciích a jejich hlavních městech a důležité odkazy. Tento server je k dispozici i v českém jazyce (www.wikipedia.cz), ovšem ve srovnání s anglickou či německou verzí jsou informace poměrně skrovné.
www.china.org.cn - pomocí této adresy, kde si můžete vybrat z několika světových jazyků, se vydáte do nekonečného světa informací o Číně. Najdete zde aktuální informace o dění ze všech oblastí života, z byznysu, oficiálních míst i z kultury. Jsou zde odkazy na média. Na své si přijdou i milovníci statistiky. V rubrice Living in China najdete informace o cestování. Stránky jsou zpracovány profesionálně a přehledně.
www.china.org.cn/english/index.htm - kdo chce získat přehled o dění v Číně, neměl by opomenout adresu China's Official Gateway to News & Information, která nabízí jak aktuální agenturní zpravodajství, tak i řadu dalších rubrik (odkazy na média, základní informace atd.). Informace jsou přehledně tematicky členěny (business, vláda, cestování a život aj.).
www.chinadiscover.net - podle rubrik přehledný a velmi praktický vyhledávač, který vám poskytne informace o ubytování v jednotlivých městech, o atrakcích a turisticky zajímavých místech v jednotlivých provinciích, zprávy o počasí a cestování a k nahlédnutí také fotografie.
www.cnto.org - oficiální webová stránka China National Tourist Office, kde lze vyhledat informace podle jednotlivých rubrik (historie, populace atd.) nebo podle měst.
http://goasia.about.com/od/china/China.htm - na této adrese najdete řadu vyhledávačů v rubrikách ubytování, fakta o Číně, čínskou kuchyni a jídlo, kulturu a jazyk a také fotografie a mapy.
www.ctsho.com - China Travel Service Head Office poskytuje některé základní informace o cestování v této zemi.
www.travelworldnow.com/asia/china/1tourist.htm - užitečný zdroj informací, kde si vyhledáte města a ubytování v nich.
www.virtualtourist.com - velmi praktická adresa, na které si můžete vyhledat vybraná čínská města o dozvědět se i osobní zkušenosti návštěvníků, včetně informací o kvalitě ubytování, stravování či dopravě.
www.travelchinaguide.com/ - na této adrese najdete přehledy hotelů podle jednotlivých provincií a měst, ale i informace o atrakcích této země a nesmírné množství relevantních cestovatelských informací dělené podle rubrik.
http://old.cnta.gov.cn/lyen/index.asp - cestovatelské informace s řadou odkazů od China National Tourism Administration.
www.orientaltravel.com/tour.htm - informace o čínských městech.
www.cbw.com/travel.html - adresa nabízí přehled hotelů podle jednotlivých měst.
www.chinatoday.com - adresa deníku China Today, kde najdete nejen aktuální zpravodajství, nýbrž i řadu dalších cestovatelských odkazů. Jde o praktické turistické zdroje, uvádějící přehledy hotelů s jejich cenami, jsou tu i adresy některých médií.
www.chinaweb.de - znalci německého jazyka zde najdou řadu turistických rad.
www.expatsinchina.com/ - tato adresa zahrnuje poměrně širokou škálu oblastí od cestování, přes byznys až po informace o studiu. www.sinologic.com/ChinaLinks.html - na této adrese najdete nepřeberné množství internetových odkazů ohledně čínského jazyka, literatury, umění, filmu, hudby, ale i cestování po různých regionech.
www.chinapage.com/china.html - při otevření této internetové stránky objevíte strukturovanou nabídku informací o různých oblastech čínského umění a kultury či přehled festivalů.
www.library.ucla.edu/eastasian/china.htm - zde se setkáte s rozsáhlým přehledem webových adres, dělených podle oblastí jako kultura a umění, ekonomika, on-line journal, historie, filozofie atd.
www.cinstina.cz - adresa pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět o transkripci a správném psaní jmen a další informace ohledně čínštiny.
Média
http://czech.cri.cn - vysílání China Radio International v českém jazyce, webová stránka je přehledně členěná podle rubrik.
www.velkaepocha.sk - na této adrese v rubrice Čína najdete články v češtině o této zemi.
http://foibos.cz/cina/cina-cinske-listy - měsíční zprávy o dění zejména v ekonomice se dozvíte v Čínských listech, které přinášejí i reakce na vyjádření našich činitelů k dění v Číně a nabízejí i praktické podnikatelské příležitosti.
www.lehmanlaw.com/resource-centre/links/internet-resources.html - kdo hledá přehled čínských médií a agentur v anglickém jazyce, může využít uvedenou adresu, jež zahrnuje několik desítek zdrojů.
http://westchinadaily.com/ - přehled webových adres na čínská média a agentury můžete využít i díky deníku West China Daily. Ten nabízí Breaking News, informace z některých západočínských provincií a současně i využití agentury China News Agency po kliknutí na rubriku China.
http://cbw.com - na stránce Chinese Business World najdete zejména praktické informace včetně výše daní či přehled ekonomických zón, statistiku, je tu i bohatý přehled odkazů na zdroje ohledně cestování (půjčování aut, ceny hotelů).
www.xinhuanet.com/english - kvalitně a přehledně zpracované zpravodajství z Číny i ze zahraničí. Pro zájemce o každodenní ekonomický přehled je to velmi užitečný zdroj, který provozuje Xinhua News Agency.
www.chinadaily.com.cn - deník China Daily vychází v angličtině a na svých webových stránkách nabízí plné texty z jednotlivých oblastí, jako je politika, byznys, zahraničí, zábava či život ve městech. Informace jsou velmi přehledné.
www.people.com.cn - oficiální list komunistické strany v několika jazykových mutacích.
www.sina.com a také www.chinaview.cn - jsou zpravodajské servery v angličtině.
www.chinagateway.org.cn - zpravodajský server s řadou dalších odkazů a také informací o jednotlivých oblastech země a statistiky.
www.cei.gov.cn/ce - v anglické verzi zde najdete podle jednotlivých rubrik (zejména odvětví) souhrn nejnovějších zpráv z médií. Výhodou je přehlednost a jednoduchost využití.
www.economist.com/countries/China - renomovaný magazín Economist nabízí nejen aktuální informace, nýbrž i přehledné tabulky a odhady ekonomického růstu i některé odkazy na čínská média.
www.bbc.co.uk - adresa BBC, kde si ve vyhledávači najdete Country profile China. Je zde i řada odkazů na čínská média.
www.worldnewsasia.com - univerzální vyhledávač, který vám při vypsání země nabídne přehled informací médií z různých zemí.
Vstup do země
O podmínkách cestování do Číny najdete potřebné informace na adrese velvyslanectví ČR v Pekingu www.mzv.cz. Pro české občany platí vízová povinnost. Vízum vydává zastupitelský úřad ČLR, který sídlí na adrese Pelléova 22, Praha 6 (224311323, 224312143, fax: 224319888, úřední hodiny 8 až 12, 13.30 až 16.30 ve všední dny). Na hraničním přechodu je cizinec povinen vyplnit formulář pro vstup a výstup (obdrží před vstupem do ČLR).
Kdy přicestovat
Klimatické podmínky se liší oblast od oblasti. Severovýchod země má často horká a suchá léta a krutě studené zimy. Severní a centrální část trápí dešťové srážky, léta tu jsou horká a zimy studené. Jihovýchodní region je proslulý vydatnými dešti, středně horkými léty a studenými zimami. Přesto se dá říci, že pro většinu regionů je nejlepší dobou pro návštěvu Číny jaro (od dubna do začátku června) a podzim (od září do poloviny listopadu).
Letecká doprava
Všechny velké letecké společnosti nabízejí spojení do Číny. Do Pekingu se létá z ruzyňského letiště. Létat se dá i s přestupem, a to přes Vídeň nebo Frankfurt nad Mohanem. Z těchto měst je možné se dostat přímou linkou například do Šanghaje. Cesta trvá asi dvanáct hodin.
Místní doprava
Alternativou letecké dopravy je v Číně železnice, která je poměrně rozvinutá. Koleje pokrývají velkou část země a vlakem se tak dostanete poměrně rychle ke všem důležitým místům. Zpoždění prakticky neexistují. Vagóny mají čtyři kategorie: s tvrdými a s měkkými sedadly, s tvrdými a měkkými lůžky. Měkké vagóny odpovídají evropskému standardu 1. třídy. V lůžkových vagónech je čisto, povlečení je kvalitní.
Toalety jsou na konci vagónu a ve vozech se nesmí kouřit. Je třeba pečlivě si střežit věci. Každé místo má své číslo. Jízdenky je možné koupit v cestovní kanceláři či na velkých nádražích, kde je i speciální personál mluvící anglicky. Na nádražích je dobré dávat si pozor na nebezpečnou společnost.
Autobusy jsou levné, ale často přeplněné. S přečtením jízdního řádu můžete mít problémy.
Ve městech je možné využít taxi. Dávejte si pozor na to, zda má řidič licenci. Taxislužba převládá hlavně ve velkoměstech a je cenově dostupná. Hotely poskytují vizitky s adresou v čínštině. Pokud ji nemáte, najděte si čínský název na internetu. Při jízdě v taxi se vám vyplatí ho řidiči ukázat.
Peníze
Měna se v Číně nazývá renminbi (doslova lidová měna) a jako peněžní jednotka yuan (česká transkripce jüan). [1 renminbi/CNY (yuan) = 10 jiao = 100 fen]. Podle kurzu z počátku ledna je 1 CNY v přepočtu necelých 2,50 Kč.
Je dobré si dát pozor na současný rozšířený problém Číny, kterým jsou falešné peníze. Obvykle jsou tištěny na barevných kopírkách a vzhledem k horší kvalitě papíru, než mají pravé bankovky, jsou rozpoznatelné.
Spíše než větší množství peněz, které vám mohou být snadno ukradeny, se doporučuje mít v Číně cestovní šeky. Směnný kurz je pevný, není třeba se obávat měnových výkyvů. Je vhodné si předem vypsat čísla a série těchto šeků. Ve vnitrozemí se šeky dají vyměnit jen v hlavních pobočkách Bank of China a v hotelích. Proces směny je někdy zdlouhavý a zatížený papírováním. Pokud tedy využijete cestovní šeky, je dobré mít známější značky, jako je Thomas Cook nebo American Express.
V každém případě je vhodné mít v kapse částku v hotovosti pro případ vzniku problémů, nejlépe pak americké dolary či australské a kanadské dolary a britské libry.
V Číně je používána pouze místní měna. Ve směnárnách a hotelech je směna hlavních cizích měn bezproblémová. Peníze se dají směnit v hotelech, lepší kurz nabízejí směnárny a banky, jejichž filiálky se zpravidla nacházejí ve velkých hotelech. Směna načerno je zakázaná. Přestože černý trh roste, riziko nezákonné směny je ve srovnání s malým profitem vysoké.
Kreditní karty jsou akceptovány v bankách a velkých hotelích, a to zejména Visa, American Express či Mastercard. Počítejte však s poplatkem ve výši 4 %. V Pekingu, Šanghaji, Hongkongu jsou k dispozici peněžní bankomaty, které přijímají kreditní karty. V nouzi je možné, že si necháte poslat peníze přes Bank of China. Jejich dodání však může trvat celé týdny a poplatky za tuto službu jsou vysoké.
Banky v největších čínských městech mají otevřeno sedm dnů v týdnu, a to Po - Pá 9 - 12 hod., 14 - 17 hod., So 8 - 11.30 hod. Směnárny jsou k dispozici Po - Pá 9 - 14 popř. až do 17 hodin. V období čínského Nového roku jsou banky zavřeny.
Ubytování
Hotelových kapacit je relativní dostatek, ve velkých městech jsou zastoupeny snad všechny mezinárodní sítě hotelů. V Číně je registrováno přes 4400 hotelů, více než polovina je kategorizována podle mezinárodních standardů.
Informace o hotelech najdete např. na adrese China Tourism Hotel Association (www.hotelschina.com).
Ceny za ubytování se pohybují v rozmezí 20 až 200 USD/noc. Slušné ubytování lze sehnat již od 40 USD/noc. Registraci pobytu provádějí hotely a ubytovací zařízení automaticky, po předložení cestovního pasu s platným vízem.
Platit v nich můžete nejen v hotovosti, ale také kreditními kartami. Běžně jsou přijímány Visa, Master Card, Eurocard, Dinners Club nebo American Express. V hotelech v menších městech se však můžete setkat s tím, že vám kreditní kartu nepřijmou. Mimoto se požaduje platba předem, která převyšuje náklady na ubytování. Přeplatek se pak vrací. Večer může na pokoji zazvonit telefon s nabídkou masáže a dalších "služeb". Prostituce je v Číně oficiálně zakázaná a klient je právně postižitelný.
Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ. Doporučuje se předem si obstarat adaptér, v některých hotelech ho půjčují.
Lékařská péče
Speciální zdravotnická zařízení pro cizince jsou ve všech větších městech, hovoří se v nich mezinárodními jazyky a poskytují špičkové služby. Všude požadují hotovostní platbu nákladů za veškerá ošetření občanů ČR, kteří nejsou připojištěni u renomovaných evropských pojišťoven. Ve srovnání s cenami v ČR jsou léčebné výlohy v ČLR vyšší. Seznam vybraných zdravotnických zařízení v ČLR je k dispozici na webové stránce velvyslanectví (www.mfa.cz/beijing).
Náklady, ceny
Vzhledem k ohromným regionálním rozdílům je těžké určit průměrné denní náklady pobytu cizince v Číně. Přesto, v kontinentální části země může návštěvník vyjít na stravování a ubytování s 15 - 23 USD denně, pokud využívá jen levná zařízení. Co odlišuje bohatší východní pobřeží od vnitrozemí a zejména západní oblasti je cena ubytování. Zatímco v západní provincii S'-čchuan lze najít nejlevnější lůžko i za 1,5 USD na noc, na východním pobřeží od vás budou požadovat minimálně 45 USD. Velké cenové rozdíly jsou při použití různých kategorií dopravních prostředků, například vnitřní letecká doprava a lehátka ve spacích vagónech vyjdou dvakrát tak draho oproti tvrdému lůžku ve vlaku a pětkrát dráž ve srovnání s jízdenkou na autobus.
Vnitrozemí je tedy levnější než východní část Číny, přesto, pokud návštěvník požaduje poněkud vyšší komfort, měl by počítat s asi 45 USD na den. Podél východního pobřeží však návštěva vyjde v průměru na 75 USD denně a více.
Nezapomeňte však, že pro cizince platí jiné ceny než pro místní. Tyto požadované platby pak mohou být až desetkrát vyšší.
Stravování
Průměrné denní náklady na stravování činí 10 až 15 USD, v hotelu 50 USD a více. V Číně existuje pestrá škála restaurací, cena i kvalita jídla jsou variabilní. Doporučuje se vyhýbat stravě, která neprošla tepelnou úpravou. Pitná voda z vodovodního kohoutku je nezávadná, ale raději pijte kupovanou vodu z lahví s neporušeným uzávěrem. Kávu, alkohol i další druhy nápojů seženete bez problémů.
V restauracích se zpravidla nedává spropitné. Pokud už ano, mělo by se pohybovat kolem deseti procent a nechává se na tácku. Spropitné dostávají i nosiči zavazadel v hotelech, turističtí průvodci nebo řidiči zájezdu.
Služby, nákupy
Pošta funguje dobře, síť poboček je hustá po celé zemi. Mezinárodní telefonické spojení je zajišťováno přes satelit, automaty najdete na každém rohu: ve velkých městech je množství internetových kaváren.
Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte čínské hedvábí, porcelán nebo díla s čínskými motivy z tradičních řezbářských dílen či světově proslulý čínský čaj, jehož na tržištích najdete tisíce druhů. Státní obchody a hotely drží pevné ceny, naopak na tržištích můžete smlouvat. Při nákupu, především elektroniky, kontrolujte, zda má výrobek garanci.
Otevírací doba
obchody: Po - So 9 - 20 hod.,
v zimě 10 - 21 hod., soukromé obchody mají otevřeno déle
úřady: Po - Pá 8 - 12 hod., 13 - 17 hod.
restaurace: Po - Ne 10 - 24 hod., státní restaurace do 20 hod.
památky: zpravidla 9 - 16 hod.
Západní oblast Číny
K západu Číny se počítá 12 provincií z celkového počtu 22, dále autonomní oblasti a autonomní města se statutem provincie, jako je Čchung-čching. Mezi západní provincie patří Sichuan/S'-čchuan, Chongqing/Čchung-čching, Guizhou/Kuej-čou, Yunna /Jün-nan, Guangxi/Kuang-si, Tibet, Shaanxi/Šen-si, Gansu/Kan-su, Qinghai/Čching-chaj, Ningxia/ Ning-sia, Xinjiang/Sin-ťiang, Vnitřní Mongolsko.
Jde spíše o geopolitický než zeměpisný pojem. Je to obrovská část země, 6,85 milionu km2 (76 % rozlohy ČLR), kde žije téměř 400 milionů obyvatel, zhruba 28 % obyvatel ČLR.
Z rozlohy země (4500 km na ose Východ - Západ a 4200 km na ose Sever - Jih) vyplývá mnohost krajinných typů, národů a kultur. Tato mnohost je výraznější na západě než na východě Číny, která je rovinatější.
Na západě Číny najdeme nejvyšší horu světa, Mount Everest, ale i proláklinu Turfanské pánve, bezmála 150 m pod mořem. Některé oblasti provincie S'-čchuan jsou poměrně zalidněné. Oproti tomu poušť Taklamakan v provincii Sin-ťiang, druhá největší písečná poušť na světě (název uvádí, že jde o místo, ze kterého se nikdo nevrátí), prakticky liduprázdná.
Západní oblasti Číny mají vysokohorský charakter a mezi těmito masivy leží náhorní planiny s kontinentálním podnebím. Najdeme zde i rozlehlé oblasti se subtropickým klimatem.
Na západě Číny pramení největší čínské i asijské řeky. Indus a Brahmaputra, Talony a Mekong, Perlová řeka a největší čínský veletok - Dlouhá řeka i národní řeka Číňanů, Žlutá řeka.
Stejně jako je pestrá topografie západní Číny, je pestrá i její kulturní mozaika. Nikde jinde v Číně nenajdeme takovou směsici národů a národností jako tady. Mnozí pozorovatelé tvrdí: "Hledáte-li ještě autentickou Čínu, jděte na západ." Je třeba si však pospíšit.
Město Ürüm-čchi (také Ti-chua), správní středisko provincie Sin-ťiang (Ujgurská autonomní oblast) ještě v polovině 90. let bylo popisováno jako zaprášené a ospalé pouštní hnízdo s necelým milionem obyvatel. Dnes je kypící moderní metropolí s bezmála čtyřmi miliony lidí, počítá-li se širší okolí.
Ekonomicky přispívá západní Čína k celkovému hrubému domácímu produktu přibližně 17 procenty. Vedle etnických Číňanů (Chanů) žije na západě Číny na 51 dalších etnik.
Západní oblasti Číny mají společné hranice se čtrnácti zeměmi: Rusko, Mongolsko, Kazachstán. Kyrgyzstán, Tádžikistán, Afghánistán, Pákistán, Indie, Nepál, Sikim, Bhútán, Myanmar (Barma), Laos a Vietnam.
Na těchto 12 747 km dlouhých hranicích je na 16 hraničních přechodů. Zatím poslední z nich byl otevřený v červenci roku 2006. Spojuje Indii s Tibetem.
Sichuan/S'-čchuan
Tato provincie patří k důležitým místům západní Číny. Leží ve vnitrozemí a zabírá větší část S'-čchuanské pánve (také Rudá pánev) obklopené horami. Podnebí je mírné a vlhké. V chráněných částech a na rovinách mají až 350 dnů s teplotami nad bodem mrazu. V zásadě jde o subtropy.
Hornatý západ provincie má průměrnou výšku 4000 m nad mořem. Nejvyšším bodem je hora Gongga (7556 m). S'-čchuan sousedí s Tibetem a provinciemi Qinghai, Gansu, Shaanxi, Chongqing, Guizhou a Yunnan.
Západní části provincie, přibližně třetina rozlohy, patřily až do roku 1995 k oblasti Xikang/Si-kchang, která je prakticky totožná s kulturním regionem Kaham v Tibetu. Tato provincie ale byla zrušena. Její západní část připadla Tibetu, z východní části vznikl S'-čchuan. A naopak, později bylo z provincie vyčleněno město Chongqing/Čchung-čching, které získalo statut autonomního města (viz dále). Hlavním městem provincie je Chengdu/Čcheng-tu.
Dopravní infrastruktura
Provincie je od roku 1950 napojená na celostátní železniční síť. Nejdůležitějším železničním uzlem je Čcheng-tu. Hlavní tratě míří na sever přes Baoi/Pao-i do Xi'anu/Si-an, na východ do Chongqingu/Čchung-Čchingu, a na jih přes Xichang/Si-čchang do Kunmingu/Kchun-mingu. Celková délka železniční sítě provincie obnáší asi 2693 km.
Koncem minulého století měřila dokončená dálniční síť zhruba 600 km mezi Chongqingem, Chengdu, Myaniangem a Xinjinem. Výstavba dálnic pokračuje. Směrem do Tibetu je několik zpevněných cest vedoucích přes Kangding/Kchang-ting. Po naplnění jezera přehrady Tři soutěsky na řece Jang-c'-ťiang (Dlouhé řece) budou moci doplout námořní lodě s nosností až deset tisíc tun až do Chongqingu. Tím se provincie S'-čchuan i některé další oblasti západní Číny napojí na přístavy při ústí Dlouhé řeky (Šanghaj). Města Chengdu a Chongqing mají pak mezinárodní letiště.
Sečuánská kuchyně
je proslulá především svou extrémní pálivostí jídel. Množství mletého chilli může nepřipraveného gurmána řádně překvapit. Papričky používané v čínské kuchyni si v žádném případě nezadají pálivostí s mexickými chilli papričkami. Typickou ingrediencí je slaná sójová omáčka z černých sójových bobů vylepšená směsí koření, ale především česneku a chilli. V sečuánské kuchyni najdeme náznaky indických pokrmů. Buddhismus se do této oblasti dostal již před dvěma tisíci lety a s ním přišlo i některé indické koření, způsoby přípravy jídel a příklon k maximálnímu využití zeleniny. Mezi typické pokrmy patří sečuánské zelí s vepřovým masem - maso se povaří, pak prudce opeče na oleji a nakonec se dusí spolu s nakládaným zelím. Pokrm je kořeněn zázvorem, chilli, fazolovou pastou a hnědým cukrem. Vyhlášenou specialitou je uzená kachna připravovaná v několika krocích - nejprve se nachystá vařená marináda z vývaru, šalvěje, zázvoru a cukru. Kachna se poté udí nad čajovými lístky a potírá marinádou a během uzení se dým koření spalováním bobkového listu a směsi pěti vůní. Vyuzená kachna se pak vykostí, naseká a před podáváním zprudka opeče. Z této oblasti pochází i u nás známá specialita - kuře Kung-Pao.
Recepty čínské kuchyně najdete (při troše snahy) na adresách http://recepty.mraveniste.cz, www.kotanyi.cz, http://recepty.vareni.cz, www.labuznik.com.
Město Chengdu/Čcheng-tu
Je správním centrem (hlavním městem) provincie Sichuan/S'-čchuan. Leží na východě provincie, v rovině Rudé pánve. Městem protéká jedno z ramen řeky Minji. Svou nynější velikost získalo město začleňováním okolních obcí. Na ose Východ - Západ má rozpětí 192 km, na ose Sever - Jih 166 km. Má statut samosprávného města.
Je to město dvou tváří, moderní se skleněnými mrakodrapy a japonskými auty na ulicích, které jsou plné smogu. Jsou tu však i staré uličky s tradičními dřevěnými domy a spoustou čajoven.
Čcheng-tu je hlavním průmyslovým a obchodním centrem. Je proslavené i tradičním čínským lékařstvím, v roce 1920 zde byla založena škola čínské medicíny. Čcheng-tu žije bohatým nočním životem a nehledě na smog je zde plno květin. Město je dynamické, na každém kroku se mění díky stavebnímu ruchu.
Klima je zde subtropické a průměrná roční teplota je 17 stupňů. Zimy jsou mírné a krátké, léto dlouhé a horké.
Obyvatelstvo
Počet se blíží dvanácti milionům. Město obývají převážně etničtí Číňané (Chanové). Ale žijí tu i Ujguři, Tibeťané a příslušníci jižních národnostních menšin. Od roku 1988 je ve městě opět taoistický chrám. Před založením ČLR jich tu bylo přes sto.
Historie
Už od 9. století se v obchodu s čajem a solí používaly směnky. Také první papírové peníze se objevily nejprve v Čcheng-tu. Toto město bylo vůbec jedním z prvních světových center tiskařského umění. V roce 1271 bylo město zničeno Mongoly, ale brzy se opět zmohlo a udělalo mocný dojem na cestovatele Marka Pola. V roce 1949 bylo Čcheng-tu posledním městem, které nacionalisté bránili až do svého útěku na Tchaj-wan.
Zajímavosti
Čheng-tu je světovým hlavním městem medvědů pand velkých. Chovná a záchranná stanice zvířat, která jsou jedním ze symbolů Číny, je od středu města vzdálená asi deset kilometrů. Zvířata tu chovají v rozlehlých výbězích, přizpůsobených co nejvíce obvyklému prostředí pand ve volné přírodě. Několik kilometrů na jih od Čcheng-tu je hora Qingchengshan, pro taoisty jedno z nejposvátnějších míst v Číně.
Letiště
Shuangliu airport leží 16 km jihozápadně od města. Speciálním autobusem či autobusem linky č. 64 trvá cesta do města asi 30 minut. Nepodlehněte panice, pokud objevíte skrumáž lidí kupujících jízdenky, dají se lehce koupit i mimo letištní budovu, byť zaplatíte drobnou částku navíc.
Taxi přijde na přibližně 45 CNY. Z Čcheng-tu se dá letět nejen do všech hlavních měst Číny, ale i do Lhasy. Odtud se však nedoporučuje vydávat se do Tibetu a teprve zde zařizovat vízum, které stojí 1000 USD. Po silnici cesta z Čcheng-tu do Tibetu trvá dva týdny.
Místní doprava
Město má rozvětvenou síť autobusové dopravy, které jezdí od 6 do 22 hod. Službu nabízejí i soukromé minibusy, u nichž je výhoda, že vám zastaví kdekoliv a kdykoliv. Taxi jezdí hlavními ulicemi a cena jízdy přes celé město by se neměla vyšplhat výše než na 15 CNY. Je třeba dát pozor, kudy vás řidič veze, abyste zbytečně neobjížděli město. Taxikáři rádi smlouvají o ceně, ta pro cestujícího nebývá výhodnější oproti zapnutému taxametru.
Město trpí častými dopravními zácpami. Místní dopravu obstarávají autobusy, pro které jsou vyhrazené pruhy. V roce 2005 začali v Čcheng-tu se stavbou podzemní dráhy. První linku chtějí otevřít v roce 2010. Mezinárodní letiště leží na jihu, asi patnáct kilometrů od centra města.
Řidiči a cyklisté jezdí dost nebezpečně, na chodce neberou obvykle ohled. Po setmění se doporučuje chodit po větších a osvětlených ulicích.
Stravování
V centru Čcheng-tu je spousta restaurací, většinou vypadají jako levné jídelny či kantýny. Jídlo mají slušné, aromatizované a chutné. Místní kuchyně je spíše ostrá. I levnější restaurace nabízejí kvalitní jídlo. K místním specialitám patří takzvaný ohnivý kotlík (obdobné zařízení jako v Čchung-čchingu). Jde o něco jako fondue, která hostovi umožní částečnou přípravu jídla podle jeho chuti. K místním specialitám patří také plněné placky. V ulicích muslimové grilují kebaby, obvykle dostanete v páře vařené různé druhy nudlí, knedlíky a to-fu. V noci pak ulice zaplní stánky, kde se podávají husté polévky.
K sečuánským jídlům se hodí pivo, doporučuje se ochutnat místní pod značkou Blue Sword. Většina restaurací otevírá od 10 hod. a zavírá kolem 21. hodiny.
Město je proslulé svými čajovnami. Je tu i několik kaváren, určených pro cizince a cestovatele, kde se můžete najíst v západním stylu, využít internet a dozvědět se novinky o cestování, zejména co se týká cesty do Tibetu. V centru je také provozovna řetězce KFC.
Mezi doporučené restaurace patří Chen mapo Dofu (ul. Xi Yu Long Jie) severně od stadionu (dá se najíst za 10 CNY), Chengdu (134 Shandong Dajie), známá vynikající sečuánskou kuchyní (15-30 CNY), Guotnag Yan (ul. Beida Lu), Shufeng Yuan (ul. 153 Dong Dajie ) má dražší sečuánská jídla, ale vynikající, v tradičním stylu, Yahua Canting (ul. Dong Dajie) jedna z oblíbených restaurací, Xiaocheng Xiaocan (na rohu ul. Renmin Xi Lu a ul. Dongcheng Gen Lu) nabízejí i menu v angličtině. Tianfang Lou (u mešity v ul. Jinhe Lu) je drahá muslimská restaurace, Long Chaoshou (ul. Chunxi Lu) ve stylu kantýny, plná v době obědů (5 - 20 CNY).
Služby
Pokud chcete poznat město a okolí, můžete využít nabídku místních cestovních kanceláří, které obvykle sídlí v hotelích nebo v kavárnách. Jsou levné a flexibilní a zajistí vám třeba návštěvu chovatelské stanice pand, ve škole tradiční medicíny nebo lístek na sečuánskou operu.
Ubytování
Ve Čcheng-tu najdete řadu možností k ubytování (viz výše webové adresy v rubrice užitečné zdroje). Někteří návštěvníci města však doporučují vybrané hotely, jako je například Sheraton Chengdu Lido Hotel s přátelským personálem (cena je 120 - 180 USD) - www.sheraton.com/Chengdu, Sichuan Jinjiang Hotel, kde se často pořádají mezinárodní konference (cena 80 - 120 USD) či luxusní Kempinski Hotel Chengdu za 120 - 180 USD (www.kempinski.com). Levnější ubytování je v Crowne Plaza Chengdu za 80 - 120 USD, Chengdu Xinliang Hotel (40 - 80 USD), který je některými návštěvníky označován jako nejlepší ve městě, navíc s výbornou polohou u centra, Garden City (www.scgardencity.com), kde se ceny pohybují mezi 20 - 40 USD.
Státní svátky
1. 1. - Nový rok
7. února 2008 - lunární Nový rok (Rok ve znamení krysy trvá až do 25. ledna 2009)
1. - 3. 5. - Svátek práce
1. 6. - Den dětí
1. 7. - výročí založení KS
1. 8. - Den armády
1. - 3. 10. - vznik ČLR
Je běžné, že v období hlavních svátků bývá z rozhodnutí vlády volno zpravidla několik dní navazujících na víkend. Dny volna kromě vlastního svátku jsou napracovány během předchozího či následujícího víkendu.
Důležité adresy
Velvyslanectví ČR v Pekingu
2 Ritan Lu, Jianguomenwai,
100 600 Beijing
telefon: 0086 10 65326902 - 5
fax: 0086 10 65325653
e-mail: beijing@embassy.mzv.cz
www.mfa.cz/beijing, www.mzv.cz
Velvyslanectví
Čínské lidové republiky v ČR
Pelléova 18,
Praha 6-Bubeneč, 160 00
tel: 224 311 323
fax: 224 319 888
e-mail: chinaemb-cz@mfa.gov.cn,
web: www.chinaembassy.cz
Provozní hodiny úřadu 8 - 12 hod. a 13.30 - 16.30 hod. (Po - Pá)
Generální konzulát ČR v Šanghaji
Room 808, New Town Center
83 Loushanguan Rd.,
Shanghai 200336
tel.: 0086 21 62369925 až 6
fax: 0086 21 62369920
e-mail: shanghai@embassy.mzv.cz
web: www.mfa.cz/shanghai
Generální konzulát ČR v Hongkongu
1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wanchai, Hongkong Special Administrative Region of the People's Republic
of China
tel.: 00852 28022212
fax: 00852 28022911
email: hongkong@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/hongkong
CzechTrade Office
CzechTrade Chengdu Representative Office
11/D City Tower, No. 86, Section One South Peoples Road,
Chengdu, China
tel.: 0086 28 86 202 606
Fax: 0086 28 86 202 609
e-mail: chengdu@czechtrade.cz
web: www.czechtrade.com.cn, www.czechtrade.cz
CzechTrade Office
Dynasty Business Center
room 405, No. 457, Wu Lu Mu Qi (N) Road
Shanghai 200040, China
tel.: 0086 21 6249 0917
fax: 0086 21 6249 0912
e-mail: shanghai@czechtrade.cz
web: www.czechtradeoffices.com
CzechInvest
Room 2207-9, Tower II, Lippo Centre, 89 Queensway, Admiralty, Hong Kong, China
tel.: 0085 2 2530 8806, 2530 8856
fax: 0085 2 2530 8136
e-mail: southeast-asia@czechinvest.org
web: www.czechinvest.org
CzechTourism
Room 1609 Jingtai Tower, No. 24, Jianguomenwai Dajie,
100004 Beijing
tel.: 0086 10 6515 6550
fax: 0086 10 6515 6570
e-mail: info-cn@czechtourism.com
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist