Český export do západní Číny vzrostl od roku 2006 dvojnásobně. To je jistě slibný vývoj, který naznačují statistiky. Navíc objem vývozu do této oblasti je ještě větší, neboť v číslech nejsou zachyceny exporty jdoucí přes čínské subjekty zaregistrované ve východních provinciích.

I v porovnání s některými zeměmi Evropské unie v prvních jedenácti měsících roku 2007 naši vývozci dopadají slušně. Přirozeně, že se nemůžeme z hlediska objemů srovnávat s Německem, Francií či Itálií. Vývozní příležitosti a perspektivy tu ale jsou. Otázkou je, zda jsou v možnostech českých dodavatelů, kteří se neobejdou bez dlouhodobého zpracování trhu, a tedy i založení kanceláře.

Jaké jsou obory, v nichž by naši exportéři měli šanci se v západní Číně uplatnit? Jejich vytipování vychází jednak ze struktury průmyslu v oblasti, jednak z plánovaných velkých projektů a také z komoditního srovnání exportu českých firem a konkurence z úspěšných evropských zemí jako Německo, Francie a Itálie.

Konkrétně hlavní město provincie S'-čchuan, Čcheng-tu, se dnes zaměřuje na obory, jako jsou IT, strojírenství (včetně automobilového a leteckého), farmaceutický průmysl, zpracování potravin, metalurgie a stavební materiály, petrochemický průmysl.

Nelze generalizovat, západ Číny je velice rozlehlý a jen v provincii S'-čchuan žije kolem 90 milionů lidí. Přesto, k výše uvedeným oborům hlavního města provincie lze přiřadit důlní průmysl (provincie má totiž obrovské zásoby barevných kovů a vzácných zemin) a elektrotechnický průmysl, konkrétně jde o produkci solárních článků. Mimochodem ze S'-čchuanu pochází největší čínský investor v ČR, firma Čchang-chung, která vyrábí LCD televize.

Ze statistik současného českého exportu vyplývá, že s převahou jsou hlavními položkami našeho vývozu strojírenské obráběcí stroje. Na druhém místě jde o elektronové mikroskopy, dále pak části pro lokomotivy a železniční vozy.

Jistým vodítkem poptávky v provincii S'-čchuan jsou však i statistiky zemí EU (Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Španělsko a Británie), z nichž vyplývají jejich hlavní exportní položky:

- stroje na zpracování plastů, na opracování kovů, - parní turbíny a jejich části, - turbomotory a jejich části, - části motorů pro osobní vozidla, - automatická regulace a řízení, - zdroje nepřerušitelné energie (UPS), - vakuové pumpy, - různé typy šoupat a ventilů, statické měniče - spektrometry a spektrografy, - tomografy, - zařízení pro polovodičový průmysl, pro detekci plynů a kouře, - civilní letadla o hmotnosti 15 000 až 45 000 kg, - díly pro letecký průmysl, - průmyslové pece, - bezešvé trubky, - nerezové díly, - svařované nerez trouby, - válcovací stolice.

Ostatně těžiště českého exportu do celé Číny je ve strojírenství, včetně automobilového průmyslu, a v elektronických výrobcích. Až na dalších místech jsou výrobky chemického a plastikářského průmyslu či vývoz surovin.

Autor je ředitelem kanceláře CzechTrade v Čcheng-tu

Další informace o česko-čínském obchodu najdete na adrese www.exporter.ihned.cz v rubrice A NAVÍC - zde.

080117-ex09.gif