Nejcennější domácí firmou - alespoň z pohledu kapitálového trhu - je elektrárenská společnost ČEZ. Bezpečně vévodí žebříčku společností, s jejichž akciemi se v Česku obchoduje.

Žebříček sestavily HN na základě ceny, za kterou by bylo teoreticky možné koupit jednotlivé firmy na burze.

Energetický kolos na pražské burze nyní stojí 720 miliard korun. Je to víc než další tři firmy v pořadí - Erste Bank, Telefónica O2 a Komerční banka - dohromady.

ČEZ ale nyní na hodnotě ztrácí. Kvůli výprodejní panice, kterou od začátku roku zažívají burzy po celém světě, ztratil zhruba desetinu své hodnoty. Ještě koncem roku by za něj zájemce zaplatil 807 miliard.

ČEZ je nejcennějším akciovým titulem nejenom v Česku, ale nemá rovného v celé střední Evropě. Podle poslední měsíční analýzy Erste Bank se jeho cena pohybuje v eurech kolem 30 miliard. Pro srovnání: nejdražší maďarská společnost - ropný koncern MOL - stojí 9,5 miliardy, polská Bank Pekao 11,7 miliardy a rakouská Raiffeisen International 17,1 miliardy eur.

Na německou jedničku - energetický koncern E.ON - ale "nemá" ani ČEZ. Kupec, který by se o E.ON zajímal, by za všechny akcie zaplatil více než 100 miliard eur.

V českém žebříčku TOP 20, který HN sestavily podle údajů pražské burzy a RM-Systému, jsou nejvýrazněji zastoupeny energetika a hutnictví, potom následují finanční služby.

Za "štiku" v českém akciovém českém rybníku lze označit ostravský ArcelorMittal. Kurz jeho akcií v RM-Systému během loňského roku vylétl skoro o 112 procent a firma je nyní šestou nejdražší v Česku.

HN_080121_01b.gif