Šéf ČSSD Jiří Paroubek včera TV Prima definitivně potvrdil, že už na následující sněmovní schůzi navrhne jeho strana poplatky úplně zrušit.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek pak zase před pár týdny poslal Ústavnímu soudu písemnou "obhajobu" poplatků.

Zatímco ve sněmovně návrh na zrušení poplatků téměř jistě neprojde, verdikt ústavního soudu je nejistý.

Dva světy

Z Julínkovy "obhajoby", kterou se HN podařilo získat, si mají ústavní soudci vzít jediné: poplatky u lékaře či v nemocnici české ústavě neodporují. A proto neexistuje žádný důvod, proč by se měly na přání 67 poslanců ČSSD zrušit.

Sociální demokraté chtějí poplatky odstranit s odvoláním na Listinu základních práv a svobod. Ta říká, že občané mají "na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky, za podmínek, které stanoví zákon". Sociální demokraté z toho vyvozují, že pokud mají lidé na něco bezplatný nárok, tak by za to neměli platit poplatky.

Julínek a jeho lidé to ale vidí úplně jinak. V šestnáctistránkové analýze soudcům píšou, že upravit "bezplatnost" zdravotní péče můžou poslanci a senátoři schválením zákona. A ti to už udělali - v Česku se platí 30 korun za návštěvu lékaře, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti.

Slabé místo

Podle nezávislých právníků je ale v zákoně o poplatcích z hlediska ústavnosti jiné slabé místo. Je v něm příliš málo výjimek, které by měly chránit před dopadem poplatků nejchudší lidi. "Těmto lidem se může lehce stát, že kvůli nedostatku peněz nebudou moci čerpat zdravotní péči. A to by v rozporu s Listinou práv a svobod bylo," říká jeden z nejuznávanějších zdravotnických právníků v Česku Ondřej Dostál. Jako příklad uvádí 70 tisíc klientů sociálních ústavů a domovů pro seniory, kterým zbývá měsíčně kolem tisícovky, a musí přitom platit jako ostatní.

Julínek na to v dokumentu pro soudce odpovídá, že sociálně slabé ochrání roční strop pět tisíc korun. A to přesto, že se do něj nepočítají všechny poplatky a doplatky.

Český zákon o poplatcích patří mezi nejpřísnější v Evropě. Je v něm méně výjimek než v normě schválené na Slovensku.

O vašich zkušenostech s poplatky u lékaře nám pište na adresy petr.vasek@economia.cz a petra.benesova@economia.cz