Co takhle využít peníze ze stavebního spoření podporovaného státem třeba na cestování či studium? Jde to. A řada lidí to dělá, zvlášť pokud za dobu spoření své bydlení vyřešili díky dědictví nebo sňatku.

Zákon o stavebním spoření nevylučuje, že klient stavební spořitelny může peníze použít jinak. Nemusí prokazovat, že naspořené prostředky dá do bydlení.

Jinak je to ale s úvěrem získaným v rámci stavebního spoření. "Obvinění z trestného činu úvěrového podvodu hrozí tomu, kdo si úvěr sjedná, ale nevyužije ho na bytové potřeby," upozorňuje advokát Jan Linda z kanceláře Kříž a Bělina. Pouze k nim je úvěr totiž určen.

Když o něj klient žádá, musí prokázat účel úvěru, doklady, z nichž vyplývá, na co finance potřebuje. "Je potřeba dodat kupní smlouvu na nemovitost, výpis z katastru prokazující vlastnické právo k ní, dodavatelské smlouvy, faktury od stavební firmy," vysvětluje Zuzana Tučková z advokátní kanceláře Procházka Kubr Randl. Doklady slouží spořitelně k "obhájení" udělení úvěru před ministerstvem financí, které žádosti prošetřuje.

Advokát Jiří Teryngel říká, že zneužití úvěru ze stavebního spoření je obtížné, protože peníze nejsou poskytovány v hotovosti. Ale byli i tací, kteří se domluvili s nepoctivou stavební firmou o "navýšení" fakturace nebo na fiktivní fakturaci a hotové peníze inkasovali zpět.

Podvod obvykle vyjde najevo, až když klient spořitelně úvěr nesplácí. Trest odnětí svobody až na dva roky mu hrozí, pokud jí způsobí vážnou škodu, tedy minimálně ve výši 500 tisíc korun.