I přes prudký propad akciových burz po celém světě se denní režim v sídlech správců investičních fondů nijak výrazně nemění.

"Práce je teď sice o něco více, klienti jsou nervózní a ptají se, co s jejich penězi bude, žádné zvláštní kroky však nepodnikáme. Neexistuje žádná konkrétní událost, na kterou bychom museli reagovat," říká Petr Zajíc ze společnosti Pioneer Investments.

Správci fondů se totiž nemohou chovat jako individuální investor a řídit se při obchodech jenom svými pocity, veškeré jejich rozhodování závisí na ekonomických ukazatelích. A třeba výhledy letošních zisků zůstávají u mnoha firem i přes pokles jejich akcií stále dobré.

"Největší problém je teď poznat, čemu lze věřit. Jak pozitivní, tak negativní informace jsou totiž často nafouknuty," tvrdí Zajíc.

Klienti z fondů Pioneer zatím podle Zajíce neodcházejí. "Snažíme se jim vysvětlit, že situace není tak katastrofická, jak to podle zpráv v médiích vypadá. Přirovnáváme to třeba k propadu trhů v roce 1990, kdy také byla krize hypoték v USA. Právě tehdy propadly burzy o dvacet procent a pak se otočily. Do této situace se možná dostáváme i teď," dodává.

Správci akciových fondů vyznávají jednu základní poučku. Tyto fondy jsou investice minimálně na pět let a není pro investora nijak výhodné panicky prodávat podílové listy při každém kolísání trhu.

I když se správci fondů neřídí žádnými krizovými scénáři, své investiční strategie přece jen upravují. "Už v listopadu jsme se zaměřili na defenzivnější akcie, abychom se vyhnuli vysokým ztrátám," říká jeden z manažerů fondů ING.

V současnosti on a jeho kolegové tak žádnou změnu v investiční strategii řešit nemusí. "Spíše musím být během dne pozornější a sledovat krátkodobé příležitosti k nákupu. Trhy se v krátkém čase poměrně výrazně hýbou," popisuje svou současnou práci.

Investiční fondy Conseq podle Ondřeje Matušky zase teď začínají pomalu nakupovat akcie bank a realitních firem, které v posledních týdnech propadly nejvíce.