Této oblasti se prostřednictví svého vzdělávacího programu věnuje v daném rozsahu jako jediná česká firma. Cílem je vzdělávat a informovat veřejnost, zejména mladou generaci, zvýšit zájem o studium technických oborů a zajistit tak pro energetiku kvalifikované pracovníky. Učitelům nabízí účinnou pomoc při zapojování fyzikálních témat do školních vzdělávacích programů.
Spolupráce s pedagogy a odborníky
Vzdělávací program zahájil ČEZ, a. s., krátce po svém vzniku v roce 1992. Při tvorbě vzdělávacích materiálů úzkostlivě dbá na didaktickou kvalitu a správnost. Autorsky připravují nebo recenzují materiály zkušení pedagogové z praxe. Kromě jednotlivců je nejvýznamnějším autorským kolektivem Katedra didaktiky fyziky MFF UK, kvalitu posuzuje a doporučení k používání ve školách dává Jednota Českých matematiků a fyziků.
Nabídka zahrnuje širokou paletu materiálů na nejrůznějších nosičích od klasického papíru (brožury, knihy, plakáty) přes videofilmy, CD ROM až po DVD. Dnes patří k nejoblíbenějším ty, které si mohou školy stahovat z internetových stránek přímo do své sítě. Důležitou součástí vzdělávacího programu se od roku 2000 staly besedy se studenty a od roku 2006 semináře pro učitele. S velkým zájmem se setkávají soutěže pro děti, žáky a studenty, které ČEZ buď přímo pořádá, popř. je podporuje. Podporu směruje i letním školám fyziky pro talentované studenty, které pořádá FJFI ČVUT a MFF UK, nebo Podzimní škole pro středoškolské profesory přírodovědného zaměření.
Hledání talentů pro novou generaci energetiků
Program vyhledává a podporuje talentované studenty, jimž pak ČEZ nabízí zaměstnání, i prostřednictvím systému soutěží. Středoškolákům je určena soutěž vědeckých a technických projektů organizovaná celostátním sdružením AMAVET. ČEZ je již více než desetiletí hlavním partnerem. Snahou je podněcovat co nejvíce talentovaných středoškoláků k rozvíjení tvůrčích schopností a dovednosti svou práci prezentovat odborné i široké veřejnosti. Nejúspěšnější studenti mohou své projekty představit na celosvětové mezinárodní soutěži. V roce 2006 jedna z finalistek zvítězila na podobné soutěži v USA, další z finalistů byl na téže soutěži čtvrtý. V roce 2007 se uskutečnil již 14. ročník soutěže.
Na vyhledávání talentů pro budoucí uplatnění v energetice je zaměřena i Cena Nadace ČEZ o nejlepší vysokoškolský vědeckotechnický projekt ve vybraných energetických a elektrotechnických oborech. Finále je organizováno jako jednodenní konference, na níž každý účastník prezentuje své výsledky formou posteru a musí je obhájit před odbornou porotou. Nejlepší účastníci jsou oceněni vícedenním studijním zájezdem na vybraná vědeckotechnická zahraniční pracoviště. Soutěž se koná každoročně od roku 1999 a finálovým kolem prochází na 30 velmi kvalitních odborných prací ročně.
Další z nabízených forem spolupráce při výběru budoucího povolání je zadávání témat diplomových či bakalářských prací a spolupráce garantů a lektorů z energetických provozů. ČEZ se snaží vypisovat témata, která mohou pomoci řešit odborné otázky související s aktivitami společnosti, a motivovat studenty při zpracování jejich diplomové práce. Cíl vyhledávat talentované špičkové studenty a nabídnout jim uplatnění v rámci Skupiny ČEZ má i soutěž diplomových a doktorandských prací Cena ČEZ, kterou ČEZ pořádá od roku 1998. První tři diplomanti a první tři doktorandi dostávají finanční cenu účelově vázanou na další sebevzdělávání, nákup experimentálního materiálu, literatury, účast na konferenci apod.
Na pomoc při výběru povolání přichází ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu Svět energie s dalšími projekty, jako je brožura Člověk na svém místě, která přináší užitečné rady z oblasti psychologie a personalistiky, cvičení, testy a rozhovory se zaměstnanci ČEZ na téma zajímavých energetických povolání. Na získání absolventů bakalářského oboru se specializací jaderná energetika, kteří by po studiu nastoupili do jaderné elektrárny jako operátoři primárního a sekundárního okruhu, je zaměřen projekt Bakalář. Tento program pomáhá studentům střední školy vybrat bakalářský studijní program na VUT Brno, fakultě elektrotechniky nebo studium na FJFI ČVUT v Praze, obor Jaderné reaktory. ČEZ dlouhodobě spolupracuje s vybranými vysokými školami, které prostřednictvím speciálních studijních oborů připravují nové odborníky pro všechna odvětví elektroenergetiky. n
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist