Trhy lační po nových talentech

Finanční trhy čeká přetahování o talenty. Mladí, asertivní, zároveň však zkušení obchodníci a manažeři jsou nyní mezi firmami a investičními fondy velmi ceněným a vyhledávaným "zbožím". Investiční sektor totiž zažívá v posledních měsících značný boom a potřebuje kvalitní zaměstnance.

Velkou roli hraje vzdělání

Podle nejnovějšího průzkumu americké firmy Russel Reynolds jsou ve finanční sféře nejžádanější odborníci na komoditní trhy. Poptávka je i po zodpovědných a zkušených manažerech do vyšších funkcí, jako jsou finanční ředitelé a správci portfolií především v hedgeových fondech.
Rok od roku se ovšem zvyšují také nároky. "Špičkoví manažeři byli vždycky vybíráni a oceňováni především podle schopnosti zajistit firmě dlouhodobý růst," říká George Willbanks, výkonný ředitel Russel Reynolds. "Dnes je ale situace jiná. Doby, kdy se přihlíželo pouze k růstu, jsou pryč. Vlastníky nyní zajímá hlavně snižování nákladů," dodává Willbanks.
Jak roste množství spravovaných peněz, začínají firmy klást daleko větší důraz na kvalifikaci odpovědných manažerů.
"Většina firem dnes hledá lidi s co možná nejvyšším dosaženým vzděláním, jako je třeba doktorandský titul. Standardní vysokoškolské vzdělání přestává stačit," tvrdí Willbanks.

Experti na komodity chybějí

V Americe jsou žádaní hlavně regionální odborníci. Tím jak se trhy stále více globalizují, potřebují velké koncerny experty z různých států s dokonalými znalostmi místního prostředí. "Firmy a fondy si cení lidí, kteří jsou schopni překonávat kulturní bariéry. Amerika je dnes takovým kotlem s kaší, jejíž přísady tvoří lidé z různých oblastí," říká Willbanks.
Kromě úzké znalosti rozličných prostředí jsou vyhledáváni i odborníci na nové typy finančních instrumentů, především finančních derivátů. Hlavně komoditní trhy se v poslední době staly bojištěm o schopné zaměstnance.
"Banky a makléřské domy letos zatím celkově utržily z obchodů s komoditami přibližně osm miliard dolarů. Před deseti lety to přitom bylo méně než jedna miliarda," tvrdí Brad Hintz, analytik firmy Sanford C. Bernstein.
Ten zároveň předpovídá, že komoditní trh by dále mohl růst až o patnáct procent ročně. Obdobně hovoří i jiné prognózy. Mezi společnostmi se proto rozjíždí boj o nové talenty.
"Komodity dříve nebyly příliš lákavé. Navíc byl i nedostatek zkušených obchodníků," říká Benno Meier, jeden z viceprezidentů společnosti Morgan Stanley.
Podle odborníků bude boj o obchodníky s komoditami přitvrzovat. Pokud chtějí investiční fondy z komodit profitovat, musí zvýšit počty obchodníků.
"Fondy nemohou zaměstnat dva tři experty na komoditní trhy a čekat, že budou sami schopni vydělat obrovské množství peněz," říká Stefan Judisch z těžařské společnosti RWE. "Je nutné mít k dispozici celý tým odborníků."
Firmy se proto nyní předhánějí ve svých nabídkách. A snaží se přilákat na svoji stranu ta největší brokerská esa.
Obchodníkům jsou připraveny vyplatit vyšší bonusy a dokonce garantovat plat i na další dva roky dopředu.
Běžný obchodník si tak letos mohl přijít až na jeden milión dolarů. Opravdu špičkoví manažeři ale na svých výplatních páskách nalezli často až desetkrát vyšší sumy. To je o polovinu víc než loni.

Je třeba více absolventů

Na tuto poptávku zareagovaly i některé školy. Třeba univerzita v Houstonu už čtyři roky provozuje jednoleté kurzy obchodování s energetickými surovinami. Kurzy dnes mají více posluchačů, než je sedadel v přednáškové síni.
Na kurzy dochází i Monika Witowska, která pracuje jako risk manager ve firmě Cinergy. "Do školy chodím v noci a úkoly dělám o víkendech. Jsem v jednom kole," říká Witowska. Mladá Polka, která přišla do Ameriky před pěti lety v rámci výměnného studentského programu, si ale nestěžuje. "Vidím v tom, co dělám a co se učím, obrovskou perspektivu. Za tu námahu to stojí," dodává.
Její názor však zatím nesdílejí zdaleka všichni studenti. Třeba z australských univerzit vychází zatím o 50 procent méně odborníků na komodity, než tomu bylo na konci devadesátých let minulého století. Mladí lidé se totiž s akcelerujícím rozvojem informačních technologií masově vrhli na studium výpočetní techniky.
"Letos absolvuje skoro nejméně studentů v historii," říká profesor Mike Hood, z univerzity v Queenslandu. "Přitom poptávka po našich absolventech je tento rok nejvyšší," dodal profesor.