Dobrý výsledek může být i potrestán

Řada velkých koncernů včera vydala zprávy o svých výsledcích za poslední čtvrtletí loňského roku. Tedy období, kdy se koncentrovaly obavy ze všech globálních rizik, které se loni projevily. Od růstu cen surovin přes hrozící pandemii ptačí chřipky až po rostoucí politická napětí na Blízkém východě. Analytici čekali výsledky s napětím i proto, že to je zdroj, ze kterého se snaží odvodit budoucí vývoj.
O tom, jak napjatá byla a jsou očekávání, svědčí řada zdánlivě iracionálních reakcí burz. Třeba firma Google. Miláček investorů přišel s vynikajícími výsledky. Přesto burza firmu ztrestala. Akcie se citelně propadly. "Investoři od nás očekávali více," komentoval situaci šéf Googlu Eric Schmidt, citovaný internetovým portálem týdeníku Der Spiegel.
Téměř stejnou zkušenost udělal minulý týden největší světový výrobce procesorů, koncern Intel. Stačilo, aby firma oznámila jen mírně nižší obrat v posledním čtvrtletí roku 2005 a vyjádřila se zdrženlivě k možnostem prvního pololetí roku následujícího. Akcie se během chvíle propadly o 11 procent. Podobně zareagovaly burzy na výsledky koncernu General Electric či vyhledávače Yahoo.
Charakteristické je, že se s takovými výkyvy setkávají především podniky, které ve svých oborech patří mezi nadprůměr. "Investoři mají nervy napjaté k prasknutí. Hledají náznaky toho, že se globální rizika začínají přelévat i do oborů, které jsou jinak stabilní," řekl na fóru v Davosu Bill Paret z poradenské firmy Deloitte & Touche.
To také vysvětluje, proč investoři věnují v poslední době takovou pozornost čtvrtletním výsledkům, když se dříve spokojovali zpravidla celoročními zprávami.
"Čtvrtletí je přehledné, zatímco rok už ponechává otevřených mnohem více možností," tvrdí burzovní analytik Saza Zorovitz z firmy Oppenheimer & Co.
Podniky v tomto ohledu hrají roli čidel sledujících globální vývoj. Přecitlivělé burzy, které jsou barometrem nálad, reagují spontánně na výsledky jednotlivých firem, které jsou mnohem průhlednější.
To se do značné míry týká i celých branží. Například Exxon Mobil. V čase obav o ropu se od něj tolik nečekalo. Když přišel s výsledky, investoři zajásali. Na druhé straně, to moc nerozptýlilo obavy o zásobování ropou.
Zejména americký automobilový průmysl stále reaguje s potížemi. Vyjma těch firem, které nabízejí alternativní pohony a úsporná řešení. Zase to vyzvedává podniky aktivní v oboru výroby elektřiny ze slunečního záření. Od začátku roku stoupla hodnota jejich akcií až o 27 procent.
Za "normálních" okolností by taková exploze nebyla myslitelná. Investoři by zvažovali zralost technologií s větší skepsí.
Fakt, že se výkyvy burz objevují tak výrazně právě u technologických firem, odborníci vysvětlují tím, že rizikovější branže, jako je například těžba a zpracování surovin, především ropy, jsou na ohrožení připravenější. "Mají alternativní postupy a investoři jsou s jistými výkyvy také smířenější," řekl k tomuto problému v Davosu Thierry Malleret ze Světového ekonomického fóra.