Milióny za příliš kladné analýzy

Americká bankovní skupina Merrill Lynch, která je největším obchodníkem s akciemi na světě, zaplatí 164 miliónů amerických dolarů, aby urovnala 23 hromadných žalob, které na ni podali bývalí klienti. Podle klientů nadhodnocoval analytik Merrill Lynch Henry Blodget doporučení pro internetové společnosti.
Henry Blodget, analytik společnosti Merrill Lynch, a několik jeho kolegů vydávali zprávy, které "tlačily" investory do nákupů internetových firem jako 24/7 Real Media či Interliant. Přitom podle investorů už tehdy analytici dobře věděli, že jde o riskantní nákupy a že se jedná o firmy, které už v té době byly téměř "odepsané".
Vyrovnání ještě bude muset schválit soud. Výsledkem by mělo být, že makléřská firma bude zproštěna obžaloby v jedenácti případech, o dalších dvanácti se ještě nerozhodlo. Šestnáct podobných žalob bylo již dříve zamítnuto.
"Firma Merrill Lynch cítila, že je v ohrožení, a tak se nám povedlo vyjednat mimosoudní vyrovnání," řekl pro agenturu Bloomberg Herbert Milstein, právník, který zastupoval dvacet žalujících.
"Bylo to však dlouhé, tvrdé a těžké vyjednávání," dodává Milstein.

Soud bývá nevyzpytatelný

Náklady makléřské firmy na vedení sporů se tak za poslední čtvrtletí roku 2005, kam budou zaúčtovány, zvýší na 170 miliónů dolarů. Přesto se firmě nevedlo špatně, neboť její zisk vzrostl o 25 procent. Pomohl tomu růst obchodu s akciemi a zvyšující se poplatky za zprostředkování akvizic. Čistý zisk za poslední tři měsíce minulého roku tak činil 1,5 miliardy dolarů.
"Vyrovnáme tyto žaloby, protože se chceme vyhnout zmatkům a výdajům na další soudní řízení," uvedl tiskový mluvčí banky Mark Herr.
"Nikdy nevíte, jak může nakonec rozhodnout soudce či porota," uvedl pro agenturu Bloomberg Richard Bove, analytik firmy Punk Ziegel & Co.

Ještě není po všem

Společnost Merrill Lynch uvedla, že se stále ještě musí bránit ve dvou případech, které jsou spojeny s investováním do internetových společností. Jeden z nich je právě u vrchního soudu.
Proti firmě Merrill Lynch žalobu vede dokonce její bývalý obchodník. Ten společnost viní z toho, že rady analytiků a výzkumných pracovníků způsobily finanční ztráty nejen jeho klientům, ale i jemu samotnému.
Tiskový mluvčí Merrill Lynch Herr však předpokládá, že mají šanci spory vyhrát.
Počet žalob proti makléřským firmám vzrostl poté, co newyorský státní zástupce Eliot Spitzer veřejně obvinil firmy z toho, že vydávají přehnaná a zaujatá doporučení. Jejich cílem mělo podle Spitzera být zvýšení zájmu investorů o akciový a kapitálový trh.
Státní zástupce Spitzer následně spustil i vyšetřování těchto případů. Celá záležitost vyústila v roce 2002 v pokutu 1,4 miliardy dolarů, kterou dostalo deset firem z Wall Street. Mezi nimi byla i společnost Merrill Lynch, které dávali za vinu, že oklamává své klienty zaujatými doporučeními a průzkumy trhu.