Cena ropy výrazně poskočila

Cena severomořské ropy Brent na londýnském trhu včera poskočila nejvíce za poslední měsíc. Stalo se tak poté, kdy protivládní rebelové v Nigérii vystupňovali v deltě Nigeru útoky na ropná zařízení.
Největší africký producent, těžící kolem 2,5 miliónu barelů denně tak nyní na světový trh dodává skoro o pětinu méně.
Cena ropy Brent k dodání v dubnu včera stoupla o 2,9 procenta na 61,63 dolaru, nejvíce od letošního devátého února.
Těžební koncern Royal Dutch Shell snížil svoji produkci v Nigérii o 450 tisíc barelů, což představuje asi půldruhého procenta celkové produkce kartelu OPEC.
Stalo se tak poté, kdy povstalci o víkendu znovu zaútočili na ropná zařízení společnosti Shell. Založili také požár na exportním terminálu a unesli devět zahraničních pracovníků.

V Nigérii hrozí další útoky

Včera rebelové ohlásili další útoky na ropovody a pohrozili, že své výbojné akce rozšíří na celou deltu řeky Niger. V neděli vydali prohlášení, ve kterém dokonce pohrozili, že se nebudou rozpakovat zaútočit na tankery naložené ropou.
Zvýšená aktivita povstalců, kteří na federální vládě v Lagosu požadují podíl na ropných ziscích, podle pozorovatelů souvisí s přípravou lokálních rivalů prezidenta Oluseguna Obasanja na prezidentské volby v dubnu příštího roku.
"Rizikem v Nigérii jsou právě volby v roce 2007. Ty povedou k tomu, že násilí v této africké zemi se bude dále stupňovat," sdělil Michael Lewis, šéf komoditní divize peněžního domu Deutsche Bank.

Rebelové hatí vládní plány

Nigérie je osmým největším exportérem ropy na světě a jedním z klíčových dodavatelů vysoce kvalitní ropy s nízkým obsahem síry do USA. Na celosvětové produkci ropy se podílí 2,8 procenta.
Společnost Shell včera evakuovala své další zaměstnance z oblasti východní části delty jako "preventivní opatření," oznámil mluvčí firmy.
"Celá záležitost se vládě vymyká z rukou," dodal Lewis. Kromě toho, nepokoje v Nigérii hatí plány tamní vlády rychle zvyšovat těžební kapacity. Jak sdělil ministr ropného průmyslu Edmund Daukoru, v polovině letošního roku se měly zvýšit o 600 tisíc barelů denně, tedy o 23 procent. Koncem příštího roku pak měly činit kolem čtyř miliónů barelů ve srovnání se současnými 2,6 miliónu. Vzhledem k nigerijskému výpadku na světovém trhu s ropou, bude pro kartel OPEC dost obtížné rozhodnout na vídeňském zasedání osmého března o snížení produkce, míní analytici.